To wspaniałe kompendium wiedzy dotyczącej oświetlenia w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Spojrzenie Browna jest szerokie: od początków oświetlenia w kinie niemym do współczesnych technik i technologii wykorzystywanych również w rozwijającej się kinematografii cyfrowej. - Krzysztof Ptak, operator
Jak dostrzec piękno przyrody i zrozumieć jej rytm? Ten niezwykły zestaw wprowadzi dziecko w fascynujący świat przyrody! W jego skład wchodzi wciągająca płyta audio, książka z ćwiczeniami i ciekawostkami ze świata przyrody, gra planszowa "Przez cały rok", zabawne naklejki kolekcjonerskie oraz naklejki ozdobne. O tym, jak nauka staje się przyjemnością. Każde dziecko rodzi się z wielkim potencjałem możliwości i ukrytymi talentami. Od Ciebie - dorosłego - zależy, jakie będzie Twoje dziecko. Jak rozległą opanuje wiedzę, czy będzie nie tylko wykształcone ale również... szczęśliwe. Uważamy, że wiedza i jej zdobywanie powinny być przyjemne! Zaskakujące? Aby tak się stało, wystarczy zmienić sposób nauki. Nauka mimo woli to metoda, w której dbamy o to, aby nauka stała się przyjemnością. W całości dostosowana jest do polskich realiów i wymagań programu szkolnego.
Wisława Szymborska, felieton z cyklu "Lektury nadobowiązkowe": Był czas, kiedy kochałam się w dwóch naraz: Bohunie i Sherlocku Holmesie. Bohun zobojętniał mi wcześniej. Sam sobie zresztą był winien, miał oczy tylko dla Heleny. Pozostał Sherlock, niezłomny kawaler, serce wolne. Niewinności mojej nie niepokoił jeszcze fakt, że Sherlock mieszka od lat z dr. Watsonem. Co prawda i ta miłość wkrótce mi przeszła, ale pozostał sentyment i przekonanie, że nikt już nigdy ani w powieści, ani w życiu genialnemu detektywowi nie dorówna. Tytan intuicji! Gigant dedukcji! Ze śladu stopy na piasku zgadywał, że morderca zapuścił sobie właśnie rude bokobrody, a ze sposobu, w jaki dama przykładała lorgnon do oczu, wnioskował nieomylnie, że jej dziadek zmarł pięćdziesiąt lat temu w Indiach. W porównaniu z sukcesami Sherlocka prawdziwe dzieje kryminalistyki wyglądają wręcz żałośnie. Przepastne kartoteki, tysięczne laboratoria, setki wciąż niedoskonałych aparatów, zespołowe mozoły nad identyfikacją zbrodniarza i jego ofiary, nierzadko długoletnie dociekania okoliczności i rodzaju śmierci i w bardzo wielu wypadkach ciągle jeszcze niepewność, czy ustalenia nie były błędne... Nawet odkrycie daktyloskopii nie przyszło bez trudu. Dziś wydaje się tak oczywiste, że aż dziwimy się, że nie dokonano go jeszcze w epoce jaskiniowych malowideł. Tymczasem ludzkość czekała z tym do połowy XIX wieku. W tym też dopiero czasie toksykologia, nauka o zatruciach i ich objawach, zyskała solidne doświadczalne podstawy. Również balistyka, czyli wszystko, co dotyczy strzelania, a szczególnie odkrycie, że pocisk pociskowi nierówny, choćby oba wystrzelone zostały z dwóch rewolwerów tej samej fabrykacji. W grubej książce Thorwalda każdy kolejny problem śledczy ilustrowany jest autentycznym wypadkiem kryminalnym, co sprawia, że czytamy to dzieło jak jeden wielki kryminał złożony z kilkudziesięciu mikropowieści detektywistycznych. Stulecie detektywów przedstawia jedną z najbardziej fantastycznych, a zarazem prawdziwych historii, jakie zna świat - dzieje nowoczesnej kryminalistyki. Jej początki sięgają drugiej połowy ubiegłego wieku, kiedy to po raz pierwszy posłużono się odciskami palców w identyfikacji podejrzanych, zastosowano fotografię kryminalistyczną oraz zwrócono uwagę na ślady pozostawione na miejscu przestępstwa, wykorzystując je w skomplikowanym procesie wyświetlania zbrodni. Jest to również epoka, w której medycyna sądowa wydarła zmarłym ich tajemnice, toksykologia stała się skuteczną bronią przeciw truciznom i trucicielom, a balistyka osiągnęła pewność w identyfikowaniu broni palnej na podstawie wystrzelonych z niej pocisków. Stulecie detektywów to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najlepiej napisanych książek spoza literatury pięknej. Została ona nominowana w 1966 roku do nagrody im. Edgara Allana Poe.
Rabat 23,0%
oszczędzasz 12,17 zł
Nowa seria watykańska! Wspaniała kolekcja na Jubileuszowy Rok św. Pawła. Razem z albumem Benedykta XVI Apostołowie stanowi komplet nauczania papieskiego w eleganckiej oprawie. Rok św. Pawła na nowo rozbudził zainteresowanie tą wielką, fundamentalną postacią Kościoła. Paweł wspaniale interpretował dzieło Chrystusa, poniósł je w świat, a my z kolei jesteśmy kontynuatorami jego nauk, które trwają niezmienione od wieków i wskazują drogę coraz to nowemu pokoleniu chrześcijan. Wielkie, wspólne dobro, jakim jest Ewangelia, stało się powszechne między innymi dzięki słowom i czynom Pawła. Wczesne chrześcijaństwo to także takie postaci pierwszych świętych, jak Szczepan, Tymoteusz, Tytus, Barnaba, Akwila czy Pryscylla. Ojciec Święty Benedykt XVI chętnie sięga do korzeni naszej wiary i pięknie opowiada o tamtych czasach i tamtych ludziach, uświadamiając ich nieprzemijające znaczenie. W książce tej słowo wspiera się obrazem, dodającym całości siły i ekspresji. Na przykład obraz Caravaggia, przedstawiający oślepionego św. Pawła po upadku z konia, jest uniwersalnym wizerunkiem, skłaniającym także nas, współczesnych, do poszukiwania światłości. Podobnie wizerunki Szczepana, pierwszego męczennika, nawiązują do dzisiejszego Kościoła, nadal poddawanego męczeństwu. Kościoła, który wciąż żyje dla Chrystusa i dla Jego królestwa.
Literatura indyjska odznacza się długością trwania, ciągłością przekazu, obfitością i różnorodnością form wyrazu artystycznego. Hymny religijne Wed, traktaty liturgiczne, teksty mistyczno-filozoficzne, olbrzymie eposy, poezja dworska i liryka, dramat, powieści, bajki i baśnie oraz wiele innych składają się na jej niezwykłe bogactwo. Wypisy z literatury indyjskiej to oryginalne dzieło polskich indologów, najobszerniejszy z istniejących w literaturze polskiej wybór tekstów tłumaczonych z oryginałów w sanskrycie i języku palijskim. W zamierzeniu autorów tomu wypisy z literatury staroindyjskiej obejmują literaturę piękną, z wyłączeniem literatury filozoficzno-religijnej i naukowej, od epoki wedyjskiej aż do podbojów muzułmańskich, czyli mniej więcej okres od połowy II tysiąclecia p.n.e. do XII wieku n.e. Każda epoka została poprzedzona stosownym omówieniem ogólnym, a do każdego tekstu został dodany wstęp. Część utworów, w dobrych przekładach na język polski, zaczerpnęliśmy z Antologii literatury indyjskiej opracowanej pod redakcją Stanisława Schayera oraz z osobno wydanych tekstów, wiele jednak trzeba było dopiero przetłumaczyć. Dobór utworów podporządkowany został przede wszystkim kryterium wartości literackiej. Staraliśmy się dać Czytelnikowi jak najlepsze przedstawienie literatury staroindyjskiej w układzie chronologicznym i pod względem formy literackiej. ze Wstępu
Rabat 14,0%
oszczędzasz 13,30 zł
Publikacja powstała w oparciu o 9 tomów Gramatyki konfrontatywnej bułgarsko-polskiej i jest wynikiem wieloletnich badań zespołów autorskich Instytutu Slawistyki PAN i Instytutu Języka Bułgarskiego Bułgarskiej Akademii Nauk. Jest pierwszą i jedyną jak dotąd w świecie próbą semantycznej konfrontacji języków.
Powieść jest historią dwojga ludzi, którzy spotkawszy się pewnego dnia przez zwykły przypadek, stają się dla siebie częścią życia. Związek, który się między nimi rodzi, okazuje się zaskakujący: niewinny a jednocześnie głęboko erotyczny.