hamburger
Menu
Kategorie
Kategorie
Książki - wyszukiwanie
Książki
Zabawki
Puzzle
Gry planszowe
Audiobooki
Muzyka
Filmy

Kalendarz premier z dnia 2022.10.16

Poniżej znajduję się lista książek oraz innych produktów, które ukazały się tego dnia, czyli w niedzielę 16 października 2022 roku. Na pierwszym miejscu znajduje się Książka i domek do zabawy. Pałac z okienkami (Lizzy Doyle), na drugim Książka i domek do zabawy. Świąteczny domek (Lizzy Doyle). Kolejny produkt to The Magical Unicorn Society Offocial Colouring Book oraz Poland and the Jews. Reflections of a Polish... (Stanisław Krajewski).
1
Książka i domek do zabawy. Pałac z okienkami - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Książka i domek do zabawy. Pałac z okienkami
Dostępny2725 szt.

Książka i domek do zabawy. Pałac z okienkami to wspaniały pomysł na prezent dla dzieci: czy to pod choinkę na Boże Narodzenie, czy na imieniny lub urodziny bo to więcej niż sztywnostronicowa książka! Wystarczy ją postawić, żeby zmieniła się w piękny pałac, do którego możemy zaglądać przez pałacowe okienka. A zaglądając, możemy śledzić, co się w pałacu dzieje i kto w nim mieszka. Oto na jednym z balkonów lisiczka oddaje się śpiewaniu, a na innym piękny jednorożec, jak Roszpunka, spuszcza na dół długi, jasny warkocz. Uśmiechnięty krokodyl strzyże rośliny, a karocą pod pałac podjeżdża Królowa Kociamatka. Lew w biblioteczce szuka Księgi dżungli, a koala chwali się w pałacowej kuchni wspaniałym tortem. Jeden ze zwierzaków przekona się z kolei, że niełatwo pozować do obrazu, kiedy stoi się na... arbuzie! Te wszystkie zabawne sytuacje można oglądać, bawiąc się Pałacem z okienkami! Do tego w książce tej dzieci mogą ćwiczyć spostrzegawczość, odpowiadając na pytania lub wykonując zadania zamieszczone w czarnych kółeczkach, na przykład: Ile jest różowych wieżyczek?. Poszukaj wszystkich serduszek i dotnij je paluszkiem... Pałac z okienkami został wspaniale zilustrowany przez Lizzy Doyle. Żywe kolory, wyjątkowo urokliwe postacie zwierząt i zabawne pomysły sprawią, że książka spodoba się dzieciom i pobudzi ich wyobraźnię.

24,99 zł
19,99 zł

Rabat 20,0%
oszczędzasz 5,00 zł

4 osoby kupiły
2
Książka i domek do zabawy. Świąteczny domek - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Książka i domek do zabawy. Świąteczny domek
Dostępny1044 szt.

Czytanie, przeglądanie, zabawa Świąteczny domek z okienkami. Książka i domek do zabawy od Wydawnictwa Olesiejuk to niesamowita książka, a tak naprawdę: dużo więcej niż książka. Tytuł ten posłuży nie tylko do czytania, ale i do uważnego przeglądania oraz zabawy. Wystarczy postawić książkę, a przemieni się w magiczny domek, który będzie pięknie się prezentował w dziecinnym pokoju. A kto mieszka w tym domku? Sympatyczne zwierzaki, które robią sobie różne psikusy. Patrząc przez okienka, dziecko stanie się świadkiem wielu śmiesznych sytuacji. Kto chce ulepić ptaszka ze śniegu? Co trąbą wyczynia słoń? Czym zajada się małpka? Co pomaga kotkowi zlokalizować okruszki? Jaki kształt mają pierniczki upieczone dla przyjaciół na Boże Narodzenie? No i kto tak głośno chrapie? Dziecko wypatrzy to wszystko podczas zabawy z domkiem. Oprócz zaskakujących wydarzeń, które mały odbiorca śledzi, bawiąc się książką, czekają też na niego wyzwania: trzeba między innymi poszukać schowanych po pomieszczeniach indyków, skarpet na prezenty i odszukać czerwone ptaszki. Bajecznie kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, co sprawia, że zabawa z książką może trwać godzinami. Twórczynią tej wyjątkowej szaty graficznej jest Lizzy Doyle - ilustratorka, która doskonale potrafi odpowiedzieć na potrzeby najmłodszych.

24,99 zł
19,99 zł

Rabat 20,0%
oszczędzasz 5,00 zł

2 osoby kupiły
3
The Magical Unicorn Society Offocial Colouring Book - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
The Magical Unicorn Society Offocial Colouring Book
Dostępny4 szt.

Calling all unicorn enthusiasts, it's time to get creative and colour your favourite mythical creatures in The Magical Unicorn Society Official Colouring Book. Bring unicorns to life and add colour and sparkle to the seven unicorn families from The Magical Unicorn Society Official Handbook. The esteemed Society records all there is to know about unicorns and has shared some of its favourite facts and images in this wonderful collection. With beautiful artwork from Oana Befort, Ciara Ni Dhuinn and Harry and Zanna Goldhawk (Papio Press), and gorgeously decorated foil cover, this special book is perfect for anyone who truly believes and wants to keep the unicorn magic alive.

39,00 zł
27,30 zł

Rabat 30,0%
oszczędzasz 11,70 zł

2 osoby kupiły
4
Poland and the Jews. Reflections of a Polish... - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Poland and the Jews. Reflections of a Polish...
Dostępny6 szt.

This book is on Jews and Poland, and the relations between the two both today and in the past. I speak not only as an observer, but above all as a participant in Polish and Polish-Jewish life. I present an account of problems from my personal perspective, that of a Polish Polish Jew. This puzzling phrase means that I am a Polish Jew from Poland, or a Polish Jew who is a Pole. To make it clear to the reader where I come from, my personal development is presented in the introduction. The introduction as well as the other eight essays are adapted from papers published in the past decade (with the exception of one printed in 1989), mostly after the year 2000. They are not uniform in character but taken together they give, I hope, a picture of contemporary Polands Jewish dimension, together with the historical background of the issues.

48,00 zł
34,56 zł

Rabat 28,0%
oszczędzasz 13,44 zł

1 osoba kupiła
5
Wybranie. O rozumieniu kilku terminów języka świętego - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Wybranie. O rozumieniu kilku terminów języka świętego
Dostępny41 szt.

Każdy kapłan, w dowolnej religii, funkcjonuje w jakiejś społeczności. I dla niej. Jeżeli więc Izrael ma spełniać funkcję kapłańską, to ma ją spełniać wobec jakiejś szerszej społeczności. Jakiej? Wydaje się, że po prostu wobec reszty ludzkości, wobec narodów świata. Okazuje się zatem, iż przeciwstawienie Izrael narody (Israel gojim), czy raczej omawiane przed chwilą naród wyróżniony narody świata (goj kadosz gojim), nabiera dodatkowej treści. Owo wyróżnienie, uświęcenie, świętość ma być dla innych.

20,00 zł
14,99 zł

Rabat 25,1%
oszczędzasz 5,01 zł

1 osoba kupiła
6
Kolorowanka A4 16 obrazków Ukraina - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Kolorowanka A4 16 obrazków Ukraina
Dostępny101 szt.

Mix wzorów, towar wysyłany losowo. Kolorowanka A4 16 obrazków UKRAINA

8,99 zł
1 osoba kupiła
7
Pomocnicy Mikołaja - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Pomocnicy Mikołaja
Dostępny1794 szt.

Śliczna książka z okienkami i prostą bożonarodzeniową historyjką. Elfy to mali pomocnicy Świętego Mikołaja. Zawsze przed Bożym Narodzeniem mają mnóstwo pracy. Przeczytajcie o tym!

24,99 zł
19,99 zł

Rabat 20,0%
oszczędzasz 5,00 zł

1 osoba kupiła
8
Teczka A4+ plastikowa koszulka L - Artykuły papiernicze i biurowe
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
4,20 zł
3,99 zł

Rabat 5,0%
oszczędzasz 0,21 zł

1 osoba kupiła
9
Ham on Rye - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Ham on Rye
Dostępny4 szt.

Charles Bukowski is one of the greatest authors of the twentieth century. The autobiographical Ham on Rye is widely considered his finest novel. A classic of American literature, it offers powerful insight into his youth through the prism of his alter-ego Henry Chinaski, who grew up to be the legendary Hank Chinaski of Post Office and Factotum.

59,00 zł
41,30 zł

Rabat 30,0%
oszczędzasz 17,70 zł

1 osoba kupiła
10
Teczka A4+ plastikowa z klipsem Niebieska - Artykuły papiernicze i biurowe
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
5,00 zł
4,99 zł

Rabat 0,2%
oszczędzasz 0,01 zł

1 osoba kupiła
11
Miesięcznik Znak 809 10/2022 Co nam dają algorytmy - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Miesięcznik Znak 809 10/2022 Co nam dają algorytmy
Dostępny7 szt.

Co nam dają algorytmy? Jeszcze do niedawna rzeczywistość zapośredniczona przez komputerowe algorytmy wydawała się scenariuszem rodem z science fiction. Dziś nie możemy się bez nich obejść: pozwalają czuć się zrozumianym, oferują rozrywkę i pomoc w robieniu zakupów czy sprzątaniu domu. Do rewolucyjnej przemiany doprowadziło upowszechnienie Internetu i mediów społecznościowych. Skrócił się dzięki temu dystans do źródeł wiedzy, rozwinęły się nasze możliwości poznawcze, lecz jednocześnie pogłębiły się istniejące podziały, a tzw. bańki społecznościowe budują nam wypaczony obraz świata. Maszynowe uczenie się preferencji udostępnianych w sieci przez użytkowników przekłada się zarówno na nasze wybory konsumenckie, jak i decyzje polityczne. Związek z algorytmami to historia skomplikowanej przyjaźni, która jak każda relacja zmienia nas samych. Co zyskaliśmy dzięki algorytmom? W jakim stopniu wpływają one na nasz światopogląd? Kiedy technologia dyskryminuje, a kiedy wyzwala? Czym przyciąga nas TikTok? Odpowiadają: Jan Jęcz, Michał R. Wiśniewski, Ewa Drygalska, Łukasz Lamża i Dominika Słowik Ponadto w numerze: Pułapki geopolityki, czyli biznes zamiast nauk społecznych Graeber i Wengrow: świat może być lepszy, niż sądzimy Geniusz, obibok, prorok. David Foster Wallace i potęga literatury Felietony Olgi Gitkiewicz, Filipa Springera i Janusza Poniewierskiego Piotr Oczko o malarce, na punkcie której oszalał cały świat w XIX w. Stacja: literatura - opowiadanie Marcina Oskara Czarnika

25,00 zł
19,99 zł

Rabat 20,0%
oszczędzasz 5,01 zł

1 osoba kupiła
12
Agenda 3 przewodnik metodyczny - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Agenda 3 przewodnik metodyczny
Niedostępny
Brak

AGENDA 3 PRZEWODNIK METODYCZNY DLA NAUCZYCIELA Agenda, czyli terminarz ciekawych spotkań z językiem francuskim! Kurs języka francuskiego dla starszej młodzieży i dorosłych, składający się z 3 poziomów. Trzeci tom odpowiada poziomowi A2 wg ESOKJ i przeznaczony na ok. 100-120 godzin nauki. Przewodnik metodyczny Agenda 3 zawiera prezentację założeń metodycznych, wszystkich komponentów serii oraz rozkład nauczanego materiału. Podręcznika dla nauczyciela to jednak przede wszystkim: cele i konspekty lekcji, klucz odpowiedzi do zadań z podręcznika ucznia i zeszytu ćwiczeń, transkrypcja wszystkich nagrań audio oraz informacje propozycje dodatkowych zadań, testy.

114,00 zł
102,60 zł
Powiadomienie

Rabat 10,0%
oszczędzasz 11,40 zł

13
Akita Ascanio klasyczny L - Gry planszowe
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Akita Ascanio klasyczny L
Trudi
Dostępny13 szt.

Pluszak - przytulanka włoskiej firmy Trudi. Pluszowy pupil o miękkiej i przyjemnej w dotyku sierści oraz pięknej prezencji.

258,30 zł
242,80 zł

Rabat 6,0%
oszczędzasz 15,50 zł

14
Border Collie M - Gry planszowe
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Border Collie M
Trudi
Dostępny60 szt.

Pluszak - przytulanka włoskiej firmy Trudi. Pluszowy pupil o miękkiej i przyjemnej w dotyku sierści oraz pięknej prezencji.

203,00 zł
190,82 zł

Rabat 6,0%
oszczędzasz 12,18 zł

15
Premier Sang - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Premier Sang
Dostępny2 szt.

"Il ne faut pas sous-estimer la rage de survivre", Amélie Nothomb.

99,00 zł
89,10 zł

Rabat 10,0%
oszczędzasz 9,90 zł

16
Puzzle 526185 - Zabawki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Puzzle 526185
HH POLAND
Dostępny5 szt.

30,90 zł
28,12 zł

Rabat 9,0%
oszczędzasz 2,78 zł

17
Tor samochodowy 521960 - Zabawki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Tor samochodowy 521960
HH POLAND
Niedostępny
Brak
ostatnio dostępny: 2022.11.28

103,90 zł
94,55 zł
Powiadomienie

Rabat 9,0%
oszczędzasz 9,35 zł

18
Klocki Sluban Lotnisko Samolot-karetka z pojazdem 335el. 88171 GAZELO - Zabawki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Klocki Sluban Lotnisko Samolot-karetka z pojazdem 335el. 88171 GAZELO
GAZELO
Niedostępny
Brak

Zestaw klocków (Samolot-karetka z pojazdem, 335el. ). Komplet pozwoli nam na stworzenie podniebnej maszyny z dostępnych elementów. Będzie to samolot-karetka z otwieranymi drzwiami oraz pojazd i nosze. W opakowaniu znajdziemy również ludziki, dzięki którym odegramy mnóstwo scenariuszy zabawy. Ruchome elementy zapewnią dodatkową atrakcję. Cały proces składania dostarczy mnóstwa wrażeń. Wszystko zapakowane jest w tekturowe opakowanie ze szczegółową grafiką. Wymiary opakowania: 30x38x6 cm Wiek: 6+

94,90 zł
85,41 zł
Powiadomienie

Rabat 10,0%
oszczędzasz 9,49 zł

19
Schowek
Diagnostyka laboratoryjna małych zwierząt
Dostępny150 szt.

Badania hematologiczne i biochemiczne stanowią dwa główne filary obecnej medycyny weterynaryjnej i w codziennej praktyce klinicznej są jednymi z najczęściej stosowanych procedur diagnostycznych. Coraz więcej lekarzy weterynarii rutynowo zleca wykonanie tych badań, które obecnie dzięki rozwojowi i dostępności nowych technik dostarczają bardziej kompletnych informacji. Dlatego odpowiednia interpretacja tych danych ma tak duże znaczenie. Przy planowaniu tego podręcznika naszym celem było opracowanie szczegółowego przewodnika, który byłby zarówno praktyczny, jak i łatwy do zrozumienia z klinicznego punktu widzenia. Z tych względów książka opiera się na serii algorytmów, ułatwiających logiczne i systematyczne postępowanie wobec głównych zmian obserwowanych w tej dziedzinie. Algorytmom towarzyszą schematy, tabele oraz ryciny dostarczające podstawowych informacji dotyczących sposobów pobierania próbek oraz interpretacji wyników najistotniejszych badań hematologicznych i biochemicznych. Podręcznik jest źródłem podstawowych informacji dotyczących zmian obserwowanych w hemogramie i rozmazach krwi oraz parametrach biochemicznych związanych z czynnością nerek i wątroby, jak również zapewnia wskazówki dotyczące postępowania diagnostycznego w oparciu o podstawowe dane uzyskane w ramach wywiadu i badania ogólnego. Dodatkowo książka zawiera cenne informacje dotyczące sposobu wykonywania różnych procedur diagnostycznych oraz terapeutycznych, w tym technik przetaczania krwi. Z Przedmowy

79,00 zł
20
Megathreats - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Megathreats
Dostępny3 szt.

We are heading towards the worst economic catastrophe of our lifetimes ? unless we can defend against ten terrifying threats. World renowned economist Nouriel Roubini was nicknamed Dr. Doom until his warnings of the 2008 housing crisis and Great Financial Crisis came true ? when it was too late. Now he?s back with much scarier predictions, ones that we ignore at our peril. There are no fewer than ten overlapping, interconnected threats that are so serious Roubini describes them as megathreats ? with each one potentially amplifying the others. From the worst debt crisis the world has ever seen, to governments pumping out too much money and causing inflation, to borders that are blocked to workers and many shipments of goods, to the rise of a new superpower competition between China and the US, to pandemics and climate change that strike directly at our most populated cities, to the threat to jobs coming from AI, we are facing not one, not two, but ten causes of disaster. Today, we are heading towards a Great Stagflation that will make the 1970s look moderate. There is a slight chance we can avoid it, if we come to our senses ? but we must act now.

102,00 zł
86,70 zł

Rabat 15,0%
oszczędzasz 15,30 zł

21
Abbey Road - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Abbey Road
Dostępny27 szt.

Many people will recognise the famous zebra crossing. Some visitors may have graffitied their name on its hallowed outer walls. Others might even have managed to penetrate the iron gates. But what draws in these thousands of fans here, year after year? What is it that really happens behind the doors of the most celebrated recording studio in the world? It may have begun life as an affluent suburban house, but it soon became a creative hub renowned around the world as a place where great music, ground-breaking sounds and unforgettable tunes were forged - nothing less than a witness to, and a key participant in, the history of popular music itself. What has been going on there for over ninety years has called for skills that are musical, creative, technical, mechanical, interpersonal, logistical, managerial, chemical and, romantics might be tempted add, close to magic. This is for the people who believe in the magic.

125,00 zł
116,25 zł

Rabat 7,0%
oszczędzasz 8,75 zł

22
The Boys from Biloxi - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
The Boys from Biloxi
Dostępny3 szt.

For most of the last hundred years, Biloxi was known for its beaches, resorts, and seafood industry. But it had a darker side. It was also notorious for corruption and vice, everything from gambling, prostitution, bootleg liquor, drugs . . . even contract killings. The vice was controlled by a small cabal of mobsters, many of them rumoured to be members of the Dixie Mafia. Keith Rudy and Hugh Malco grew up in Biloxi in the sixties and were childhood friends. But as teenagers, their lives took them in different directions. Keith?s father became a legendary prosecutor, determined to ?clean up the Coast.? Hugh?s father became the ?Boss? of Biloxi?s criminal underground. Keith went to law school and followed in his father?s footsteps. Hugh preferred the nightlife and worked in his father?s clubs. The two families were headed for a showdown, one that would happen in a courtroom. Rich with history and with a large cast of unforgettable characters, The Boys from Biloxi is a sweeping saga of two sons of immigrant families who grow up as friends, but ultimately find themselves in a knife-edge legal confrontation in which life itself hangs in the balance. In this novel, Grisham takes his powerful storytelling to the next level, his trademark twists and turns will keep you tearing through the pages until the stunning conclusion.

132,00 zł
125,40 zł

Rabat 5,0%
oszczędzasz 6,60 zł

23
The Second Great Dune Trilogy - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
The Second Great Dune Trilogy
Dostępny8 szt.

The Second Great Dune Trilogy contains God Emperor of Dune, Heretics of Dune and Chapter House Dune, and concludes the Dune Chronicles, one of the most influential SF series ever written. Herbert?s evocative, epic tales are set on the desert planet Arrakis, the focus for a complex political and military struggle with galaxy-wide repercussions. More than three thousand years have passed since the first events recorded in Dune. Only one link survives with those tumultuous times: the grotesque figure of Leto Atreides, son of the prophet Paul Muad?Dib, and now the virtually immortal God Emperor of Dune. He alone understands the future, and he knows with a terrible certainty that the evolution of his race is at an end unless he can breed new qualities into his species. But to achieve his final victory, Leto Atreides must also bring about his own downfall? Read the series which inspired the 2021 Denis Villeneuve epic film adaptation, Dune, starring Oscar Isaac, Timothée Chalamet, Zendaya and Josh Brolin.

150,00 zł
135,00 zł

Rabat 10,0%
oszczędzasz 15,00 zł

24
She and her Cat - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
She and her Cat
Dostępny18 szt.

On the outskirts of Tokyo, in a neighbourhood crossed by a commuter railway, local cats weave their way through the lives and homes of their owners as they navigate difficult times. A cat named Chobi sends silent messages of courage to a young woman, willing her to end a faltering relationship; a gifted artist fatally misunderstands her boss's enthusiasm for her paintings; a manga fan shuts herself away after the death of her friend, while her cat Cookie hatches a plan to persuade her outside; a woman who has dedicated her life to a distant husband learns a lesson in independence from her cat. Against the urban backdrop of humming trains and private woes, SHE AND HER CAT explores the gentle magic of the everyday. Populated by both the friendly and the feral, it reveals - with heartstopping clarity and warmth - how even in our darkest moments, community and connection may lead us to a happier place.

55,00 zł
51,15 zł

Rabat 7,0%
oszczędzasz 3,85 zł

25
The Book of Humans - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
The Book of Humans
Dostępny3 szt.

In this thrilling tour of the animal kingdom, Adam Rutherford tells the story of how we became the unique creatures we are today. Illuminated by the latest scientific discoveries, THE BOOK OF HUMANS is a dazzling compendium of what unequivocally fixes us as animals, and reveals how we are extraordinary among them.

49,00 zł
47,04 zł

Rabat 4,0%
oszczędzasz 1,96 zł

26
You Will be Able to Draw by the End of This Book - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
You Will be Able to Draw by the End of This Book
Dostępny4 szt.

This book is for anybody who wants to draw more, whether you are learning from scratch or developing existing skills. When you're learning to draw, the most important thing you'll own is a sketchbook, and this is a sketchbook with training wheels. Let go of your fear and unlock drawing skills that you never believed you could have with this expertly guided sketchbook. Not your ordinary art book, You Will be Able to Draw by the End of This Book is a combined tutorial and sketchbook that not only teaches you the fundamental steps required for you to be able to draw, but also allows you the space to practise on the page. The book lays flat to allow you to draw comfortably and has an elastic band to keep your artwork safe. Each exercise has an estimated completion time, so it doesn't matter whether you are at home, on your lunch break or even on the bus, you'll always find time to practise. Jake is like an ever-present companion who will guide you on your creative journey, with his friendly and practical tone. His lessons build in complexity as you work through the book, starting with the basics of line making and progressing to portraits and landscapes. His clever exercises will help you gain confidence and break you out of old habits as well as encouraging you to see things in a different way and relax. So pick up a pencil and discover the joy of drawing!

99,00 zł
84,15 zł

Rabat 15,0%
oszczędzasz 14,85 zł

27
My Little French Kitchen - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
My Little French Kitchen
Dostępny3 szt.

The world fell in love with Rachel Khoo through her cookbook and television show The Little Paris Kitchen, and immediately began to covet her Parisian lifestyle, fashion sense, and delicious recipes. In My Little French Kitchen, Rachel leaves Paris and travels to the mountains, villages, and shores of France, sampling regional specialties and translating them into more than 100 recipes. With more than 100 photographs, as well as dozens of Rachel's own hand-drawn illustrations, this is the perfect gift for young foodies and Francophiles as well as fans of The Little Paris Kitchen hungry for more fresh takes on French classics.

139,00 zł
97,30 zł

Rabat 30,0%
oszczędzasz 41,70 zł

28
Alice's Adventures in Wonderland - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Alice's Adventures in Wonderland
Dostępny5 szt.

First published by Macmillan in 1907, Alice's Adventures in Wonderland: Little Folks Edition is a charming miniature edition of Lewis Carroll's classic tale which is specially abridged for younger readers. A sixth of the length of the original 1865 edition, it features 32 brightly coloured illustrations by Sir John Tenniel, uniquely featuring Alice in a red dress. Faithfully reproduced from a rare archive copy, this unique little book retains all the charm of the historic original. With luxurious red Wibalin binding and gold sprayed edges, it is the perfect celebration of Alice's special anniversary; a wonderful gift for fans of every age and a must-have for every collector's bookshelf.

59,00 zł
51,33 zł

Rabat 13,0%
oszczędzasz 7,67 zł

29
Glow in the Dark Nature's Light Spectacular - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Glow in the Dark Nature's Light Spectacular
Dostępny5 szt.

Lightning! Rainbows! Auroras! Discover Earth?s most amazing natural phenomena in this adventure around the globe, including a glow-in-the-dark poster. Follow two intrepid explorers as they witness the Northern Lights, marvel in wonder at glow worm caves, go hunting for double rainbows, and dodge volcanic lightning. A perfect book for young explorers. Tear out the large (640x296mm) poster from the back of the book, turn off the light and see parts of the solar eclipse glow (be sure to charge the poster in the light first). Each spread features an enchanting illustration of a different natural phenomenon animated by a description of the science behind it, told in exciting prose. Fact boxes call out more information.

79,00 zł
71,10 zł

Rabat 10,0%
oszczędzasz 7,90 zł

30
Star Wars Volume 1 Skywalker Strikes - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Star Wars Volume 1 Skywalker Strikes
Dostępny4 szt.

The greatest space adventure of all returns to Marvel! Luke Skywalker and the ragtag rebel band opposing the Galactic Empire are fresh off their biggest victory yet - the destruction of the massive Death Star. But the Empire's not toppled yet! Join Luke, Princess Leia, Han Solo, Chewbacca, C-3PO, R2-D2 and the rest of the Rebel Alliance as they fi ght for freedom against the evil of Darth Vader and his master, the Emperor! But when a Rebel assault goes very wrong, Han and Leia will have to think fast to make their escape...while Luke fi nds himself faceto-face with Darth Vader! In the explosive aftermath, a humbled Luke returns to Tatooine to learn more about his mentor Obi-Wan Kenobi. Meanwhile, Leia and Han undertake a vital - and dangerous -secret mission...but can they succeed without Luke?

89,00 zł
80,10 zł

Rabat 10,0%
oszczędzasz 8,90 zł

31
Star Wars: Han Solo - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Star Wars: Han Solo
Niedostępny
Brak
ostatnio dostępny: 2022.12.06

Everyone's favorite scoundrel goes Solo! Han is given a top-secret undercover mission for the Rebellion: rescuing a group of informants and spies! His cover for the assignment? The biggest and most infamous starship race in the galaxy, the Dragon Void! A tournament he has dreamt of winning his entire life. With a chance for glory square in his sights, can Han keep his mind on the mission? Or is failing Leia worse than losing his chance? Place your bets for the ultimate space race! Our money's on Han and the Millennium Falcon - after all, it's the ship that made the Kessel Run in less than twelve parsecs! Plus, a face from Han's past returns...right when he and Leia don't expect it! Who is Sana, and what's her relationship to Mr. Solo?

129,00 zł
116,10 zł
Powiadomienie

Rabat 10,0%
oszczędzasz 12,90 zł

32
More Myself - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
More Myself
Dostępny3 szt.

In her intimate memoir, More Myself, Alicia Keys shares her quest for truth: about herself, her past, and her shift from sacrificing her spirit to celebrating her worth. One of the most celebrated musicians of our time, Alicia Keys has enraptured the nation with her heartfelt lyrics, extraordinary vocal range, and soul-stirring piano compositions. Yet away from the spotlight, Alicia has grappled with private heartache over the challenging and complex relationship with her father, the people-pleasing nature that characterized her early career, the loss of privacy surrounding her romantic relationships, and the oppressive expectations of female perfection. Since her rise to fame, Alicia?s public persona has belied a deep personal truth: she has spent years not fully recognizing or honoring her own worth. After withholding parts of herself for so long, she is at last exploring the questions that live at the heart of her story: Who am I, really? And once I discover that truth, how can I become brave enough to embrace it? More Myself is part autobiography, part narrative documentary. Alicia?s journey is revealed not only through her own candid recounting, but also through vivid recollections from those who have walked alongside her. The result is a 360-degree perspective on Alicia?s path: from her girlhood in Hell?s Kitchen and Harlem, to the process of self-discovery she?s still navigating. With the raw honesty that epitomizes Alicia?s artistry, More Myself is at once a riveting account and a clarion call to readers: to define themselves in a world that rarely encourages a true and unique identity.

89,00 zł
77,43 zł

Rabat 13,0%
oszczędzasz 11,57 zł

33
The Whole-Brain Child - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
The Whole-Brain Child
Niedostępny
Brak
ostatnio dostępny: 2022.11.25

In this pioneering, practical book for parents, neuroscientist Daniel J. Siegel and parenting expert Tina Payne Bryson explain the new science of how a child's brain is wired and how it matures. Different parts of a child's brain develop at different speeds and understanding these differences can help you turn any outburst, argument, or fear into a chance to integrate your child's brain and raise calmer, happier children. Featuring clear explanations, age-appropriate strategies and illustrations that will help you explain these concepts to your child, The Whole-Brain Child will help your children to lead balanced, meaningful, and connected lives using twelve key strategies, including:Name It to Tame It: Corral raging right-brain behavior through left-brain storytelling, appealing to the left brain's affinity for words and reasoning to calm emotional storms and bodily tension. Engage, Don't Enrage: Keep your child thinking and listening, instead of purely reacting. Move It or Lose It: Use physical activities to shift your child's emotional state. Let the Clouds of Emotion Roll By: Guide your children when they are stuck on a negative emotion, and help them understand that feelings come and go. SIFT: Help children pay attention to the Sensations, Images, Feelings, and Thoughts within them so that they can make better decisions and be more flexible. Connect Through Conflict: Use discord to encourage empathy and greater social success.

79,00 zł
74,26 zł
Powiadomienie

Rabat 6,0%
oszczędzasz 4,74 zł

34
Super Natual Simple - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Super Natual Simple
Dostępny2 szt.

Super Natural Simple, from Heidi Swanson, the James Beard Award-winning author and beloved food writer behind well known food blog 101 Cookbooks, offers more than 120 whole-food, vegetarian recipes for quick weeknight meals with short ingredients lists, make-ahead techniques and clever methods. Super Natural Simple celebrates the magic (and very real benefits!) of cooking with nutrient-dense plants, fruits, vegetables, whole grains and other natural foods. It features recipes for make-ahead mornings, weeknight noodles, one-bowl baking, the best salads, nourishing soups and stews, easy-drinking refreshers, single pan and roasting tray meals, and easy grills, while a power pantry provides the staples you'll want to have on hand. With beautiful photos of Heidi's sunny southern California lifestyle, Super Natural Simple makes eating well second nature.

129,00 zł
109,65 zł

Rabat 15,0%
oszczędzasz 19,35 zł

35
Permanent Record - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Permanent Record
Dostępny5 szt.

Edward Snowden, the man who risked everything to expose the US government's system of mass surveillance, reveals for the first time the story of his life, including how he helped to build that system and what motivated him to try to bring it down. In 2013, twenty-nine-year-old Edward Snowden shocked the world when he broke with the American intelligence establishment and revealed that the United States government was secretly pursuing the means to collect every single phone call, text message, and email. The result would be an unprecedented system of mass surveillance with the ability to pry into the private lives of every person on earth. Six years later, Snowden reveals for the very first time how he helped to build this system and why he was moved to expose it. Spanning the bucolic Beltway suburbs of his childhood and the clandestine CIA and NSA postings of his adulthood, Permanent Record is the extraordinary account of a bright young man who grew up online - a man who became a spy, a whistleblower, and, in exile, the Internet's conscience. Written with wit, grace, passion, and an unflinching candor, Permanent Record is a crucial memoir of our digital age and destined to be a classic.

119,00 zł
101,15 zł

Rabat 15,0%
oszczędzasz 17,85 zł

36
Turtle Comes Out of Her Shell - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Turtle Comes Out of Her Shell
Dostępny4 szt.

This funny, charming story is the perfect way to introduce young children to being brave when they feel shy and help them find ways to feel more confident. Also included are suggestions for activities and ideas to talk through together to help children fully understand how their behaviour can impact on others. Turtle has a beautiful singing voice, but she feels far to shy to enter the talent show at school. By talking to her friends about it, she develops a way to overcome her shyness in a way that works for her. The Behaviour Matters series of picture books provide a gentle means of discussing emotions, boosting self-esteem and reinforcing good behaviour. Supports the Personal, Social and Emotional Development Area of Learning in the Early Years Foundation Stage, and is also suitable for use with children in KS1 and can be used to discuss values. Suitable for children under 5.

39,00 zł
35,10 zł

Rabat 10,0%
oszczędzasz 3,90 zł

37
Koala Makes the Right Choice - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Koala Makes the Right Choice
Dostępny2 szt.

Koala Makes the Right Choice offers a gentle introduction to the concepts of choice and consequence. This funny, charming story is the perfect way to introduce young children to choices, and helps them find ways to make decisions and understand consequences. Also included are suggestions for activities and ideas to talk through together to help children understand their behaviour. The Behaviour Matters series of picture books provide a gentle means of discussing emotions, boosting self-esteem and reinforcing good behaviour. Supports the Personal, Social and Emotional Development Area of Learning in the Early Years Foundation Stage, and is also suitable for use with children in KS1 and can be used to discuss values. Suitable for children under 5.

39,00 zł
35,10 zł

Rabat 10,0%
oszczędzasz 3,90 zł

38
An Ugly Truth - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
An Ugly Truth
Dostępny2 szt.

Award-winning New York Times reporters Sheera Frenkel and Cecilia Kang unveil the tech story of our times in this riveting, behind-the-scenes expose that offers the definitive account of Facebook's fall from grace. Once one of Silicon Valley's greatest success stories, for the past five years Facebook has been under constant fire, roiled by controversies and crises. It turns out that while the tech giant was connecting the world, they were also mishandling users' data, allowing the spread of fake news, and the amplification of dangerous, polarising hate speech. In a period of great upheaval, growth has remained the one constant under the leadership of Mark Zuckerberg and Sheryl Sandberg. Each has stood by as their technology is co-opted by hate-mongers, criminals and corrupt political regimes across the globe, with devastating consequences. In An Ugly Truth, they are at last held accountable.

59,00 zł
55,46 zł

Rabat 6,0%
oszczędzasz 3,54 zł

39
Croc Needs to Wait - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Croc Needs to Wait
Dostępny3 szt.

This funny, charming story is the perfect way to introduce young children to being patient, and help them understand the importance of waiting their turn. Also included are suggestions for activities and ideas to talk through together to help children fully understand how their behaviour can impact on others. Croc can never wait for anything - he's alway interrupting, rushes everything and he can never wait to take his turn. Can he learn to slow down and be a little more patient?The Behaviour Matters series of picture books provide a gentle means of discussing emotions, boosting self-esteem and reinforcing good behaviour. Supports the Personal, Social and Emotional Development Area of Learning in the Early Years Foundation Stage, and is also suitable for use with children in KS1 and can be used to discuss values. Suitable for children under 5.

39,00 zł
35,10 zł

Rabat 10,0%
oszczędzasz 3,90 zł

40
The Shortcut Cook - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
The Shortcut Cook
Dostępny4 szt.

It's a myth that to make the very best versions of classic dishes, they have to be prepared from scratch. It's actually a well-known fact in the food industry that chefs have always used shortcuts. But home cooks have not always had the same privilege. From her extensive experience, Rosie has distilled over 60 classic recipes, such as eggs Benedict, spaghetti and meatballs and lemon meringue pie, and applied every time-saving tip, flavour boost and genius twist that she has to produce failsafe recipes. The Shortcut Cook is here to make your life in the kitchen bolder, brighter and a whole lot easier. These are world-over favourites that people love to eat and aspire to cook - ready in a flash.

89,00 zł
75,65 zł

Rabat 15,0%
oszczędzasz 13,35 zł

41
Batman Noir: The Dark Knight Returns - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Batman Noir: The Dark Knight Returns
Dostępny5 szt.

It is ten years after an aging Batman has retired and Gotham City has sunkinto decadence and lawlessness. Now as his city needs him most, the Dark Knightreturns in a blaze of glory. Joined by Carrie Kelly, a teenage female Robin,Batman takes to the streets to end the threat of the mutant gangs that haveoverrun the city. And after facing off against his two greatest enemies, theJoker and Two-Face for the final time, Batman finds himself in mortal combatwith his former ally, Superman, in a battle that only one of them will survive. This collection is hailed as a comics masterpiece and was responsible for thelaunch of the Batman movies. Collects The Dark Knight Returns in black and white for the firsttime.

179,00 zł
42
Diana Her True Story - In Her Own Words - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Diana Her True Story - In Her Own Words
Niedostępny
Brak

A reissue of this classic title brought up to date with never-before-published material from the original taped interviews and a new introduction by Andrew Morton. This edition reflects on the extraordinary circumstances surrounding the original publication, and on the long-term legacy of Diana, the woman who helped reinvigorate the royal family, giving it a more emotional, human face, and thus helping it move forward into the 21st century.

119,00 zł
83,30 zł
Powiadomienie

Rabat 30,0%
oszczędzasz 35,70 zł

43
Sunshine : A Story about the City of New York - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Sunshine : A Story about the City of New York
Dostępny3 szt.

First published in 1950, this enchanting picture book by the creator of Madeline tells the story of a music teacher whose greedy landlord is foiled in his efforts to evict her on Christmas Eve. In so doing, as the original cover copy states, it presents: 'a unique guide to New York City, showing its landmarks as they could only be seen through the eyes of Ludwig Bemelmans... Sunshine is pure Bemelmans of the most irresistible variety. The story, which concerns a children's music school - and umbrellas! - has the gentle touch of Madeline, as well as some thoroughly ridiculous situations. At the same time, adults all too familiar with the housing shortage will join the children in applauding when the gentle little music school teacher outwits a landlord who "doesn't permit cats or doggies or people who have noisy hobbies".

69,00 zł
44
Millennium Falcon - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Millennium Falcon
Niedostępny
Brak
ostatnio dostępny: 2022.11.19

The Millennium Falcon gets the Haynes treatment! This is a Haynes Manual based on the Millennium Falcon, the iconic spaceship piloted by Han Solo and Chewbacca in the original trilogy of Star Wars films. Using brand-new, full-colour cutaways, together with other art and photographs, this manual provides the most thorough technical description of the Millennium Falcon available, making it essential reading for all Star Wars fans.

129,00 zł
116,10 zł
Powiadomienie

Rabat 10,0%
oszczędzasz 12,90 zł

45
Animation Sketchbooks - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Animation Sketchbooks
Dostępny5 szt.

Animation Sketchbooks presents the private notebooks, sketches and doodles of over 50 of the worlds most inventive, innovative and admired contemporary animators. From left-field satire to hit childrens TV series, from short animations for websites to full-scale, internationally distributed films, a wide array of creative work is represented in depth in this fascinating volume.

149,00 zł
104,30 zł

Rabat 30,0%
oszczędzasz 44,70 zł

46
Lion's in a Flap - A book about feeling worried - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Lion's in a Flap - A book about feeling worried
Dostępny5 szt.

A lively picture book that examines the issue of being worried in an amusing but reassuring way through animal characters - perfect for young children who have feelings of anxiety and worry. The story offers a gentle way in to discussing the things children worry about. At the end of the story there are notes for parents and teachers with suggestions of ways to help children deal with worry. Lion is off on a school trip to Jungle Land - the most exciting theme park EVER! He should be thrilled, but he cannot stop worrying and it's ruining the trip for him. Can Miss Bird and his friends help him to relax and have fun?It is part of a series Behaviour Matters, which is perfect for sharing with children as a gentle means of discussing their emotions, boosting self-esteem and reinforcing good behaviour. Each book has a fun story featuring fantastic characters which is backed up by suggestions for activities and ideas to talk through together. They support the Personal, Social and Emotional Development Area of Learning in the Early Years Foundation Stage. 'Excellent for sharing and encouraging discussion... we can all learn from the approach taken in this series.' Parents in Touch

39,00 zł
35,10 zł

Rabat 10,0%
oszczędzasz 3,90 zł

47
Red Sands - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Red Sands
Dostępny4 szt.

Winner of the Andre Simon Food Book Award 2020"Caroline Eden is an extraordinarily creative and gifted writer. Red Sands captures the sights, tastes and feel of Central Asia so well that when reading this book I was sometimes convinced I was there in person. A wonderful book from start to finish." Peter Frankopan, author of The Silk Roads\"Caroline Eden, whose book Black Sea was showered with awards, is on the road again, this time travelling through the heart of Asia. It's not your usual cookbook, it's more a travel book with recipes, the recipes acting as postcards which she sends as she meets new characters, most of them involved with food... Eden travels quietly and lets you in on every encounter and every bite. A moving... as well as a fascinating read." Diana Henry, Telegraph"Red Sands follows in the footsteps of Caroline Eden's previous volume Black Sea. Both are pleasures to read, triangulating journalism, literary writing, and cookbookery. The recipes are part of the reporting, and Eden describes them as edible snapshots." Devra First, Boston GlobeRed Sands, the follow-up to Caroline Eden's multi-award-winning Black Sea, is a reimagining of traditional travel writing using food as the jumping-off point to explore Central Asia. In a quest to better understand this vast heartland of Asia, Caroline navigates a course from the shores of the Caspian Sea to the sun-ripened orchards of the Fergana Valley. A book filled with human stories, forgotten histories and tales of adventure, Caroline is a reliable guide using food as her passport to enter lives, cities and landscapes rarely written about. Lit up by emblematic recipes, Red Sands is an utterly unique book, bringing in universal themes that relate to us all: hope, hunger, longing, love and the joys of eating well on the road.

149,00 zł
143,04 zł

Rabat 4,0%
oszczędzasz 5,96 zł

48
Featherhood - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Featherhood
Dostępny5 szt.

This is a story about birds and fathers. About the young magpie that fell from its nest in a Bermondsey junkyard into Charlie Gilmour's life - and swiftly changed it. Demanding worms around the clock, riffling through his wallet, sharing his baths and roosting in his hair... About the jackdaw kept at a Cornish stately home by Heathcote Williams, anarchist, poet, magician, stealer of Christmas, and Charlie's biological father who vanished from his life in the dead of night. It is a story about repetition across generations and birds that run in the blood; about a terror of repeating the sins of the father and a desire to build a nest of one's own. It is a story about change - from wild to tame; from sanity to madness; from life to death to birth; from freedom to captivity and back again, via an insane asylum, a prison and a magpie's nest. And ultimately, it is the story of a love affair between a man and a magpie.

49,00 zł
47,04 zł

Rabat 4,0%
oszczędzasz 1,96 zł

49
Goosebumps Slappyworld 6 Books - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Goosebumps Slappyworld 6 Books
Dostępny2 szt.

Goosebumps Slappyworld Series 6 Books Collection Set (Books 1 - 6) by R.L. STINE: Slappy Birthday to You: It's bad enough Ian Barker has to spend his twelfth birthday with his sister and their two annoying cousins. The four of them can't ever hang out without getting into trouble. Vinnie and Jonny always want to play with Ian's stuff. They take extra turns and break everything they touch. Attack of the Jack: Devin and his sister Violet are visiting their Uncle Jack for the summer. He lives in an old house by the seashore. Jack was a sailor and he has collected strange and fascinating items from the sea. I Am Slappy's Evil Twin: Luke Harrison's dad makes horror movies. It's very fun to be around such scary stuff-especially when you have your own monster museum at home. But when two ventriloquist dummies join the collection, things get real creepy. Real-life creepy! Slappy and Snappy can walk and talk on their own. Please Do Not Feed the Weirdo: Robby and his sister Karla beg their parents to take them to a big carnival that has opened on the other side of town. When they arrive, the two kids are delighted by the rides, the sideshow, the interesting displays, and the great food booths. Escape from Shudder Mansion: In an old-fashioned "trapped-in-a-haunted-house" story, twins Riley and Scarlett receive an interesting assignment from their teacher, Mrs. Stermon. Everyone in class needs to do a documentary video about an adventure. The Ghost of Slappy: Slappy's back as a ghost--and this time, the only thing readers will play is hide-and-go-shriek. This brand-new Goosebumps arc is narrated by the most iconic and evil character of the series, Slappy. 5/8.

199,00 zł
50
1001 Whiskies You Must Try Before You Die - Książki
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
1001 Whiskies You Must Try Before You Die
Dostępny4 szt.

1001 Whiskies You Must Try Before You Die takes you on a fascinating global whisky tour - from Scotland and Ireland through North America, Japa, India and the rest of the world, providing insight into the best and most exciting whiskies ever made.

119,00 zł
107,10 zł

Rabat 10,0%
oszczędzasz 11,90 zł

Wróć do góry