hamburger
Menu
Kategorie
Kategorie
Wyszukaj „Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów”
Książki
Zabawki
Gry
Puzzle
Papiernicze i szkolne
Muzyka
Audiobooki

Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów

Udostępnij
Wydawnictwo:
Rok wydania:
Oprawa:
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2022.10.17
25,99
Cena sugerowana przez wydawcę: 34,90 zł

Opis od wydawcy

Czy strach przed miłością może być fobią?

W rodzinie Esther wszyscy są skazani na fobie. Ojciec cierpi na lęk przestrzeni, brat bliźniak nie zniesie ani chwili w ciemności, a matka hipsterka przeraźliwie obawia się pecha. Dziewczyna jeszcze nie wie, jaki strach zawładnie jej życiem, lecz na wszelki wypadek unika potencjalnych zagrożeń i spisuje je na specjalnej liście. Gdy któregoś dnia zostaje okradziona, znika także niedokończona lista najgorszych koszmarów… Te niefortunne okoliczności doprowadzają Esther do nawiązania przyjaźni z kimś, kto jest gotów pomóc jej w pokonaniu wszystkich fobii…

AutorKrystal Sutherland
WydawnictwoDolnośląskie
Rok wydania2018
Oprawamiękka
Liczba stron320
Format13.5 x 20.5 cm
Numer ISBN978-83-271-5605-1
Kod paskowy (EAN)9788327156051
Waga330 g
Wymiary135 x 205 x 24 mm
Data premiery2018.03.06
Data pojawienia się2018.03.06

Produkt niedostępny!

Ten produkt jest niedostępny. Sprawdź koszty dostawy innych produktów.

Średnia ocen:
4,7
Star2Star2Star2Star2Star2
Liczba opinii:
3
Dodaj opinięDodaj opinię
Opinie innych użytkowników:
Zdjęcie użytkownika
Super!
2019.02.22 23:12
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

Od pierwszych stron zauroczyła mnie postać głównej bohaterki. Esther, siedemnastoletnia uczennica liceum, pochodząca z rodziny naznaczonej klątwą, przed którą ona stara się uchronić siebie. Mimo tak młodego wieku czuje się odpowiedzialna za swoją rodzinę, brata panicznie bojącego się ciemności, nieporadną matkę, unikającą pecha i ojca, który od lat nie wychodzi z piwnicy. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze Jonaha, drobnego złodziejaszka, który był jej bardzo bliski w dzieciństwie. Pomimo kiepskiego początku ponownej znajomości zaprzyjaźniają się.

Czym jest tytułowa Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów? Spisem lęków Esther, rzeczy których unika, by nie spotkać na swojej drodze własnej, nieodkrytej jeszcze, największej fobii, która, jej zdaniem, wraz z klątwą doprowadzi ją do śmierci.

Książka Krystal Sutherland opowiada o wewnętrznych demonach, lękach, które mogą zniszczyć nasze życie, a których istnienie tak trudno jest zaakceptować. A przede wszystkim o walce z nimi, stawianiu czoła najciemniejszym zakamarkom naszego umysłu. Ważną częścią jest również tutaj zrzucanie odpowiedzialności za własne życie, błędy, na innych, niedojrzałe do tej roli dzieci, los, Śmierć, a także konsekwencje, jakie przynosi taka postawa.

Na końcu znajdziemy nr-y telefonu do polskich poradni dla młodzieży pomagających w przezwyciężeniu depresji i nie tylko. I tutaj nasuwa się pytanie: czy książka przeznaczona jest wyłącznie dla młodzieży? Zdecydowanie nie, jej treść trafi do każdego, bez względu na wiek. Do nastolatki z fobią społeczną, ojca, która nie rozumie co dzieje się z jego dzieckiem, dorosłej kobiety panicznie bojącej się miłości i zaangażowania, i wszystkich innych, którzy wiedzą jak to jest panicznie się bać, lub mają podobne doświadczenia wśród swoich bliskich.

Super dodatkiem jest też zakładka pozwalająca na odwrocie na stworzenie własnej listy koszmarów, będąca motywacją do ich przezwyciężania.

"Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów" trafia na półkę książek ulubionych i zapewne nie raz jeszcze do niej wrócę. Szczególnie, że sama borykam się z problemami przypominającymi te dotykające Esther.

Na czym polega klątwa? Czy jest prawdziwa? Czy Esther pokona swoje upiory? Co okaże się być jej największym lękiem? I kim stanie się dla niej Jonah? Przeczytajcie!:)

Zdjęcie użytkownika
amandaasays.blogspot.com
2018.05.23 13:06
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

A TY, CZEGO SIĘ BOISZ?

Początkowo, książka Krystal Sutherland jawi się nam niczym karykatura rodem z rodziny Adamsów. Wielka klątwa, Człowiek, Który Mógł Być Śmiercią, masa fobii i związane z nimi dziwaczne wydarzenia. Rozpoczynając lekturę podchodzimy do tego z pewną dozą humoru. Doceniamy wyszukane fobie i to, jak rodzina z nimi walczyła. Podśmiewamy się z układania różowego pokazu slajdów na pogrzeb, bo córka od kilku godzin nie wróciła do domu. Jednak z czasem odkrywamy coś innego i coraz mniej jest nam do śmiechu. Odkrywamy niuanse, których nie dostrzegała nawet nasza główna bohaterka. Dostrzegamy prawdziwe problemy i to, co kryje się za tą całą maską. I trzeba przyznać, że autorka poradziła sobie z tym naprawdę po mistrzowsku. Utrzymując dosyć lekki styl pisania i przedstawienia całej historii, krok po kroku wprowadzała nas do świata problemów, ciemności i demonów, które zawładnęły bohaterami. Postarała się również o przełamanie ciężkich momentów odpowiednią dozą humoru i dzięki temu Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów to książka, którą warto przeczytać w każdym wieku. To jedna z tych mądrych młodzieżówek, które nie tylko zapewniają rozrywkę, ale też i niosą za sobą przesłanie.

Ale żeby nie było tak ogólnikowo - przejdźmy do bardziej szczegółowych zalet książki. Pomysł na fabułę - niebanalny, a jednak z tak prostym przesłaniem. Przemyślany i jak najbardziej dopracowany. Dodatkowo - kreacja bohaterów. Na początku można mieć wrażenie, że kształtują ich tylko lęki i fobie, ale im dalej w historię, tym więcej cech charakterystycznych, z którymi pewnie wielu z nas mogłoby się utożsamić. Na plus przemawia też wielowątkowość - bo poza klątwą i całą jej otoczką, jest jeszcze wiele ciekawych aspektów, które Sutherland zgrabnie wprowadziła. Mamy historię dziadka i Śmierci, Jonaha i jego siostry, okazjonalnie milczącą Hephzibah, a nawet uroczą kotkę Fleyonce. Ba! Pojawiła się nawet drobna wzmianka kryminalna. Dzięki temu, świat przedstawiony w tej powieści był kompletny i jak najbardziej satysfakcjonujący dla czytelnika.

STRUKTURA

Książka podzielona jest na numerowane i tytułowane rozdziały, w których prowadzona jest trzecioosobowa narracja. Jako, że naszą główną bohaterką jest Esther, to narracja podąża głównie za nią i za jej tokiem myślenia. Dzięki temu lepiej poznajemy dziewczynę, jednak nie otrzymujemy od razu wszystkich odpowiedzi. Trzecioosobowy narrator był również pomocny przy wiernym przekazaniu historii dziadka z jego przeszłości.

Jak już zostało wspomniane, styl pisania Krystal Sutherland był niezwykle przyjemny w odbiorze i nie miałam żadnych zgrzytów przy czytaniu. Trzeba też przyznać, że autorka utrzymała poziom z pierwszej książki i nie zauważyłam tendencji spadkowej. Mam nadzieję, że niedługo będę miała okazję przeczytać coś więcej spod jej pióra.

PODSUMOWUJĄC

Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów to historia jednocześnie urocza, jak i poruszająca istotne tematy. Autorce udało się idealnie zbalansować dawkę humoru i lekkości, ze smutkiem i poważnymi problemami. W połączeniu ze świetną kreacją bohaterów, otrzymałam książkę, o której na pewno jeszcze długo będę pamiętała. Komu polecam? Miłośnikom książek z przesłaniem, dających nadzieję na lepsze jutro i chęć rozprawienia się ze swoimi lękami.

Ja lekturę na pewno będę wspominała miło, a jak będzie z Wami? Przekonajcie się sami!

Zdjęcie użytkownika
"Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów"
2018.04.10 12:40
Ocena:
4,0
Star2Star2Star2Star2Star0

Najgorszą chyba wadą młodzieżówek jest ich brak oryginalności. Wydawać by się mogło, że jedynym godnym uwagi tematem jest albo śmiertelna choroba, albo drama z przeszłości, która uniemożliwia rozkwitnięcie świetnie zapowiadającego się związku. Na szczęście powoli pojawiają się już autorzy, którzy nieśmiało próbują przemycić do tej literatury troszkę inną problematykę i którzy nie boją się pisać o - na przykład - chorobach psychicznych.

Tym ostatnim zresztą swoją najnowszą powieść poświęca Krystal Sutherland, znana już polskim czytelnikom z "Chemii naszych serc".

Jej nowa książka jest ciekawa.

Jest dobra.

A już z całą pewnością jest nieszablonowa.

Rodzina Esther Solar jest... specyficzna.

Ojciec od lat tkwi uwięziony w piwnicy. Matka ma pociąg do hazardu, brat panicznie boi się ciemności, a dziadek... Dziadek wmówił sobie, że się utopi, dlatego kontakt z wodą ograniczył do minimum.

Esther żyje w przekonaniu, że nad jej rodziną ciąży klątwa, ale sama nie odkryła jeszcze, czego najbardziej się boi. Tworzy więc "Prawie ostateczną listę najgorszych koszmarów", na której to skrupulatnie umieszcza potencjalne lęki. I wszystko byłoby (w miarę) dobrze, gdyby nie przypadkowe spotkanie ze znajomym sprzed lat, który jednym niecnym uczynkiem burzy chaotyczny ład w życiu Esther.

Jonah zaczyna od kradzieży listy.

Ostatecznie... Ostatecznie kradnie o wiele, wiele więcej.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Krystal Sutherland nie było wybitnie udane. Traf chciał, że "Chemię naszych serc" przeczytałam niedługo po fenomenalnych "Wszystkich jasnych miejscach" Niven i naprawdę niemożliwym było, by w tamtym momencie jakakolwiek książka spodobała mi się bardziej niż historia Violet i Fincha. Całe szczęście, że Krystal Sutherland napisała drugą powieść, dzięki której mogłam - W KOŃCU - przekonać się, jak ciekawą i pomysłową jest autorką.

Dawno nie czytałam tak przyjemnej i oryginalnej młodzieżówki. Jestem zachwycona pomysłem Sutherland na fabułę - uczynienie z lęków numerków na liście i późniejsze mierzenie się z nimi to coś, z czym nigdy dotąd nie zetknęłam się w książkach. Zresztą lęki Esther to główny, ale nie jedyny ważny element tej historii - Krystal Sutherland porusza również problem depresji, nerwic, wyobcowania społecznego czy mutyzmu. Robi to w sposób niezwykle przystępny, daleki od coachingowych wywodów czy naukowego żargonu; wspaniale kreśli też relacje w nieco dysfunkcyjnej rodzinie (a w zasadzie w dwóch rodzinach), a jej bohaterowie... Nie będzie przesadą, gdy powiem, że są świetni. Tak normalni, niedoskonali i po prostu ludzcy, że aż chciałoby się ich poznać. Jestem pod wielkim wrażeniem Jonaha, empatycznego, dobrego i szalenie altruistycznego, a przy tym niezwykle uroczego i dowcipnego. Polubiłam też Esther, która nie zawsze jest racjonalna, a która tak naprawdę jest po części w każdym z nas. Sutherland należą się również wielkie brawa za rozmowy o depresji - zwłaszcza te u schyłku książki - między rodzeństwem, Esther i Eugene. Są nienachalne, są przejmujące, są mądre. Są po prostu idealne.

Skoro o rozmowach mowa - "Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów" to nieskończenie wiele świetnych dialogów i mnóstwo humoru sytuacyjnego. Jestem w zasadzie pewna, że nie istnieje osoba, na której twarzy nie zakwitnie choć sekundowy uśmiech po przeczytaniu wymiany zdań między Esther a Jonahem. Są zabawne, są urocze, są - powtórzę! :D - idealne.

Lubię retrospekcje w książkach i jestem wręcz zachwycona wstawkami z przeszłości dziadka Esther, od którego to zaczęła się rodzinna klątwa. Jego spotkania z tajemniczym Panem Śmierć i cały metafizyczny wątek są poprowadzone tak ciekawie i opowiedziane w przyjemny, gawędziarski sposób, że nic, tylko chciałoby się ich więcej.

Swoją drogą... Nie miałabym nic przeciwko kolejnym książkom pani Sutherland ;)

"Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów" to niezaprzeczalnie jedna z tych mądrych, nieprzeintelektualizowanych młodzieżowych książek, po które sięgnąć powinien każdy nastolatek, niezależnie od tego, czy akceptuje siebie i swoje życie, czy też może wręcz przeciwnie.

Najnowsza powieść Krystal Sutherland to przepiękna lekcja radzenia sobie z kompleksami, problemami i strachami; to opowieść o oswajaniu tych ostatnich i o odkrywaniu tego, co w nas najlepsze.

Z całego serca polecam ;)

Dodaj swoją ocenę i opinię o „Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów”

Twoja ocena
Star0Star0Star0Star0Star0
0,0
Star2Star0Star0Star0Star0
1,0
Star2Star2Star0Star0Star0
2,0
Star2Star2Star2Star0Star0
3,0
Star2Star2Star2Star2Star0
4,0
Star2Star2Star2Star2Star2
5,0

Klienci, którzy kupili „Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów“ – wybrali również

Bajki terapeutyczne. Część 2 - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Bajki terapeutyczne. Część 2
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2023.08.18
Cena sugerowana
przez wydawcę: 29,00 zł
21,99 zł
Piaskowy Wilk - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Bestseller
Piaskowy Wilk
Dostępny
Produkt dostępny 693 szt.
Cena sugerowana
przez wydawcę: 29,90 zł
17,99 zł
120 osób kupiło
Informacja
Mitologia Greków i Rzymian (wydanie z opracowaniem i streszczeniem) - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 19,95 zł
13,99 zł
7 osób kupiło
Informacja
Mała książka o homofobii - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 29,90 zł
21,99 zł
Szachy dla dzieci. Część 1 - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 28,00 zł
21,99 zł
4 osoby kupiły
Informacja
Szachy dla dzieci. Część 2 - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Szachy dla dzieci. Część 2
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2023.04.24
Cena sugerowana
przez wydawcę: 25,20 zł
18,99 zł
Explorer Academy. Akademia Odkrywców. Tajemnica mgławicy - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 34,99 zł
27,99 zł
Explorer Academy. Tom 2. Sokole pióro - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 25,99 zł
23,79 zł
8 osób kupiło
Informacja
Frigiel i Fluffy. Tom 2. Więźniowie Netheru - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Frigiel i Fluffy. Tom 2. Więźniowie Netheru
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2023.12.11
Cena sugerowana
przez wydawcę: 34,99 zł
24,99 zł
Orzechowa czarownica - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Cena sugerowana
przez wydawcę: 32,00 zł
24,99 zł
1 osoba kupiła
Informacja
Explorer Academy. Akademia Odkrywców. Tom 4. Wydmy Gwiaździste - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 19,99 zł
23,79 zł
8 osób kupiło
Informacja
Kroniki Drugiego Kręgu. Księga III. Kamień na szczycie - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 11,99 zł
20,24 zł

Krystal Sutherland – pozostałe pozycje

Chemia serc (okładka filmowa) - zdjęcie
Schowek
Księgarnia - Przybliżenie
Najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką: 25,99 zł
19,99 zł
Wróć do góry