hamburger
Menu
Kategorie
Kategorie
Wyszukaj „W kręgu księżniczki”
Książki
Zabawki
Gry
Puzzle
Papiernicze i szkolne
Muzyka
Audiobooki

W kręgu księżniczki

Udostępnij
Wydawnictwo:
Rok wydania:
Oprawa:
Niedostępny
Produkt niedostępny
ostatnio dostępny: 2023.04.17
30,99
Cena sugerowana przez wydawcę: 39,90 zł

Opis od wydawcy

Prawdziwa opowieść Sułtany – saudyjskiej księżniczki, która odważyła się wyłamać drzwi złotej klatki.

„Bóg właśnie po to obdarzył kobiety przebiegłością, by mogły knuć intrygi. To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn”.

Sułtana urodziła się jako bajecznie bogata księżniczka w świecie, w którym kobiety nie mają prawa głosu. Choć sama została wydana za mąż za dobrego mężczyznę, to wciąż była świadkiem okrucieństw, jakie spotykały inne kobiety. Z każdym dniem rósł w niej gniew i sprzeciw wobec świata, w którym mężowie rządzą, a żony cierpią. Czy księżniczka odkryła w sobie siłę, aby go zmienić?

Książka Jean Sasson – autorki bestsellerowych Łez księżniczki i Sekretów księżniczki – ujawnia tajemnice skrywane za złotymi bramami pałaców najbogatszego królestwa świata.

AutorJean Sasson
WydawnictwoZnak
Rok wydania2017
Oprawamiękka
Liczba stron336
Format14.5x20.5 cm
Numer ISBN978-83-240-3649-3
Kod paskowy (EAN)9788324036493
Waga320 g
Wymiary145 x 205 x 24 mm
Data premiery2017.04.10
Data pojawienia się2017.03.15

Produkt niedostępny!

Ten produkt jest niedostępny. Sprawdź koszty dostawy innych produktów.

Średnia ocen:
4,5
Star2Star2Star2Star2Star1
Liczba opinii:
15
Dodaj opinięDodaj opinię
Opinie innych użytkowników:
Zdjęcie użytkownika
Żywcem pogrzebana
2017.08.17 19:09
Ocena:
4,0
Star2Star2Star2Star2Star0

To już moje drugie spotkanie z Jean Sasson i tym razem było lepiej. Po dobrym „Wyborze Jasminy” miałam ochotę na coś więcej. Nie zawiodłam się.

Tym razem drodzy moi chciałabym przedstawić Wam „W kręgu księżniczki”. Opowiada historię Sułtany oraz jej rodziny. Są częścią rodu królewskiego w Arabii Saudyjskiej, a król Fahd to wujek Sułtany. Opowieść mocno zakotwiczona jest na temacie kobiet oraz ich pozycji (phi) w krajach islamu. To wartościowa książka, która pozwoliła mi szerzej popatrzeć na tabu, które często sama omijam.

Jej życie może wydawać się bajkowe, lecz… to wielki błąd. Naprawdę duży! Szczególnie dobrze jest to pokazane, gdy jedziemy do Rajskiego pałacu jednego z krewnych. To 6 rozdział powieści. Także był to dla mnie jeden z najbardziej szokujących. Za serce chwyciła mnie historia Muriny, bratanicy Sułtany. Została wydana za mąż za złego i dużo od niej starszego mężczyznę. Jej wiersz Żywcem pogrzebana to obowiązkowy punkt tej książki.

Pamiętam, jak jedna z córek Sułtany skomentowała, że bardzo łatwo uratowali uwięzione w klatce ptaki, a niektórych kobiet nie…

Pozostaną zamknięte i pogrzebane.

Ale czy naprawdę muszą się na to godzić? Nie. Po to powstaje tytułowy Krąg, który ma nie dopuszczać do takich historii. Te kobiety same muszą zacząć mówić prawdę o swoim losie i nie poddawać się.

Punktem zwrotnym w lekturze tej książki był dla mnie moment, gdy zorientowałam się, że to, często, same rodziny skazują swoje córki, żony na życie w horrorze…

Cóż. Gdy chcecie pozwać niezłomną Sułtanę, dla której niestraszne mówić i działać w imię dobra drugie osoby, to zachęcam do przeczytania powieści Jean Sasson. Nie zawiedziecie się!

Zdjęcie użytkownika
Trzeba mieć odwagę, żeby coś zmienić
2017.05.24 22:08
Ocena:
3,0
Star2Star2Star2Star0Star0

Autorka książki opisuje historię saudyjskiej księżniczki Sułtany, która postanowiła walczyć o prawa kobiet. Początkowo Sułtana jest zdana tylko na siebie i ma świadomość, że w pojedynkę niczego nie zmieni. Próbuje coś zrobić, ale bez wsparcia innych kobiet nie udaje jej się wiele osiągnąć. Z biegiem czasu zaczyna dostrzegać coraz więcej i coraz bardziej przekonywać do siebie innych. Zmienia się w odważną kobietę, która zakłada "krąg Sułtany" i przy pomocy sióstr zaczęła misję pomagania cierpiącym kobietom.

Zdjęcie użytkownika
W kręgu księżniczki
2017.05.05 18:56
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

"W kręgu księżniczki" to opowieść o kobiecie zamieszkującej w Arabii Saudyjskiej. Księżniczce Sułtanie i jej rodzinie. Sułtana narodziła się jako nieziemsko bogata arystokratka w kraju, w którym kobiety nie mają prawa głosu.

Księżniczce Sułtanie przez większość życia towarzyszy szczęście. Mimo oczywistych uprzedzeń i poniżania kobiet w Arabii Saudyjskiej, zostaje ona wydana za mąż za dobrego mężczyznę, który szanuje jej zdanie i nie traktuje jej jak niewolnika. Mimo tego szczęścia Sułtana od najmłodszych lat była świadkiem okrutnego traktowania kobiet w swoim kraju i mimo bogactw i wspaniałości, które były w jej życiu obecne, nie zamknęła się na losy innych kobiet.

Jest to opowieść o odważnej, pewnej siebie kobiecie, która niepozbawiona jest wad. W wieku czterdziestu lat, mając dwie dorosłe córki, uświadamia sobie, że niczego w życiu nie osiągnęła. Sułtana odczuwa, że jest jak ptak zamknięty w złotej klatce. Czy zdoła się z tej klatki uwolnić? Czy sprawi, by kobiety w Arabii Saudyjskiej zaczęły wieść choć odrobinę lepsze życie?

Przez całą powieść mamy do czynienia z rozważaniami Sułtany na temat jej życia, życia jej córek oraz kobiet w rodzinie. Wątek złego traktowania płci żeńskiej jest tutaj poruszany przez całą historię, niestety, przez większość czasu autorka książki opisuje bogate życie Sułtany. Miałam nieodparte wrażenie, że Sułtana zamiast działać tylko siedzi i się zastanawia, jak bardzo jest uciemiężona i biedna, by po chwili dostać od męża największy diament jaki znalazł w mieście, albo kartę kredytową na zakupy o limicie pół miliona. Przytłaczały mnie bogactwa i luksusy, w których pławiła się Sułtana, jednocześnie nie potrafiąc wykorzystać tych zasobów na cel pomocy innym kobietom. Dopiero na samym końcu książki rozpoczyna się faktyczna akcja ratunkowa dla jednej z kobiet. Trochę inaczej wyobrażałam sobie całą opowieść. Autorka albo nie poradziła sobie ze streszczeniem opasłej historii Sułtany albo skupiła swoją uwagę na zupełnie innych aspektach jej życia.

Ogólnie książkę oceniam dobrze. Jest przeznaczona dla osób chcących poznać pałacowe życie, bogatych Saudyjczyków z nutą rebelii w tle. Głównie jest tu przedstawiony wątek zmiany toku rozumowania głównej bohaterki. Zdecydowanym plusem jest jej zmiana na dobre. Choć brakuje mi opisu jej dalszych działań na rzecz kobiet Wschodu. Warto zapoznać się z tą książką.

Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Zdjęcie użytkownika
Dołączmy do kręgu Sułtany
2017.04.14 11:26
Ocena:
4,0
Star2Star2Star2Star2Star0

Bycie księżniczką w arabskim kraju to nie tylko niewyobrażalne bogactwo , służba i piękne stroje. To przede wszystkim życie w złotej klatce kraju rządzonego przez mężczyzn. Tam kobiety są obywatelami drugiej albo nawet i trzeciej kategorii. Nie wolno im dosłownie nic, nie ma mowy o samotnych spacerach, wyjściach do miasta, pokazywaniu publicznie twarzy czy noszeniu podkreślających figurę ubrań. Kobiety żyją by służyć swoim mężczyznom i rodzić im dzieci.

Księżniczka Sułtana Al Su’ud po raz kolejny staje się bohaterką książek Jean Sasson. Poznaliśmy ją dzięki bestsellerowej „Księżniczce”, jej historia była kontynuowana w „Córkach księżniczki Sułtany”, a teraz możemy dalej śledzić jej walkę o wolność kobiet w Arabii Saudyjskiej w powieści „W kręgu księżniczki”. Z poprzednich części możemy dowiedzieć się, że życie nie rozpieszczało księżniczki: rak piersi, problemy z wychowaniem córek a teraz początki alkoholizmu nie są jej obce. Mimo życia w bajecznym bogactwie Sułtana nie jest w stanie pogodzić się ze zniewoleniem kobiet w Arabii Saudyjskiej i innych krajach muzułmańskich. Przerażają ją prywatne haremy i porwania małych dzieci, aranżowane małżeństwa i gwałty dokonywane na młodziutkich dziewczynach. Sułtana miała to wyjątkowe szczęście, że wyszła za mąż z miłości i razem z mężem doszli do wniosku, że nie nakażą małżeństwa swoim córkom, poczekają na odpowiednią chwilę i odpowiedniego mężczyznę. Tyle szczęścia nie miała już bratanica Sułtany – zmuszona do bycia trzecią żoną przyjaciela jej ojca, zwyrodnialca i gwałciciela. Nie miały go też inne kobiety. Sułtana podaje przykład pięknej młodziutkiej dziewczyny, bardzo dobrej uczennicy, wzorowej muzułmanki wychowywanej w dość liberalnej rodzinie. Podczas kąpieli w basenie przypadkiem odsłoniła jej się jedna pierś. Podglądający ją sąsiad zgłosił to natychmiast obrońcom wiary i kilka tygodni później dziewczyna została wydana za ojca podglądacza, który miał pięć żon więc doskonale wiedział jak sobie poradzić z następną „krnąbrną”. Takich przykładów jest bardzo dużo w tej książce.

Czytając „W kręgu księżniczki” zaczęłam jeszcze bardziej doceniać to, że urodziłam się na zachodzie jako wolna kobieta. Nikt nie nakazuje mi ubioru, małżeństwa, metod spędzania wolnego czasu. Arabskie kobiety nie mają takiego przywileju. Należy więc zrobić wszystko, by kobiety na całym świecie były traktowane z szacunkiem na jaki zasługują, a przede wszystkim – by były wolne. Walkę o to od wielu lat toczą dzielne kobiety, które w swoich książkach opisuje Jean Sasson. Dołączmy do „kręgu” Sułtany.

Zdjęcie użytkownika
Niełatwo być saudyjską księżniczką
2017.04.12 21:47
Ocena:
4,0
Star2Star2Star2Star2Star0

Czasami bywa w naszym życiu tak, że nie umiem dostrzec jego dobrych stron. Wszystko nas dobija, smuci i ogólnie jest nam źle. Myślę, że każdej kobiecie wtedy dobrze zrobi sięgnięcie po książkę, która opowiada realia z jakimi na codzień zmagają się arabskie kobiety, np. po "w kręgu księżniczki" Jean Sasson.

Jean Sasson wyjechała w wieku 29 lat do Arabii Saudyjskiej, gdzie poznała członków panującej tam rodziny królewskiej podczas swojej pracy w szpitalu. Szczególnie zaprzyjaźniła się z księżniczką Sułtaną. "W kręgu księżniczki" to już trzecia książka, która powstała na kanwie tej niezwykłej przyjaźni.

Każdy z nas ma pewne wyobrażenie o tym jak wygląda życie kobiet w krajach arabskich - zakryte ubrania, schowane włosy, twarze. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że ma to przełożenie na dużo poważniejszą sferę życia - kobieta ma być podporządkowana mężczyźnie we wszystkim, nie ma mowy o prowadzeniu auta, czy pójściu na studia. Myślę, że gdyby wszyscy zdawali sobie z tego sprawę, zaczęliby doceniać swoje możliwości.

Książka została napisana bardzo przystępnym stylem. Pozwala nam poznać odczucia Sułtany, jej bezsilność w próbach zwalczania narzuconych przez mężczyzn wymagań i ograniczeń oraz walkę o lepsze traktowanie kobiet. Przedstawione realia są czasem niewyobrażalne dla nas, bo myślę, że nikt z nas nie kupuje kilkunastu nowych jeepów żeby wybrać się na rodzinną wyprawę na pustynię, na którą zabieramy też beduińskie namioty, wanny, dywany i inne luksusy, które w tych namiotach rozłożymy. Tym bardziej jaskrawo podkreśla to przepaść pomiędzy wydawałoby się wysokim statusem cywilizacyjnym, a traktowaniem kobiet.

Poleciłabym ją i kobietom, i mężczyznom, żeby wszyscy uświadomili sobie za ile rzeczy mogą być wdzięczni. A przy okazji żeby podnieść świadomość, jak przedmiotowo traktowane są kobiety w wielu krajach arabskich.

Zdjęcie użytkownika
W kręgu księżniczki świat, który warto poznać
2017.04.09 14:11
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

Jean Sasson w profesjonalny sposób podjęła się nie lada wyzwania dotyczącego problemu nierównego, niesprawiedliwego traktowania kobiet w Arabii Saudyjskiej. Bohaterką książki jest przyjaciółka o imieniu Sułtana autorki, która jest księżniczką.

Księżniczka Sułtana to kobieta, waleczna, pomysłowa, przyjacielska, kochająca swoją rodzinę, pomocna w każdej sytuacji , gdy ktoś potrzebuje jej wsparcia. Nienawiść, ból, cierpienie stanowi dla niej największe zagrożenie.

Księżniczka Sułtana pod maską pięknej kobiety skrywa tajemnice.

Czy chcesz zapoznać się z tajemnicą księżnej zawartej na stronie 213?

Moim zdaniem warto jest ją poznać, gdyż morał będzie wynikał jeden:

„ Mów zawsze prawdę jaką by ona nie była, a dzięki temu prawdomówność odkryje Twoje drugie pozytywne ja”.

Wyjaśnienie prawdy wymaga odwagi, ale jest najlepszym lekarstwem na ból psychiczny, pokonanie strachu poprzez ujawnienie prawdy. Im dalej żyjemy od prawdy tym trudniej żyje się z nią na co dzień. Prawda tak czy inaczej ujrzy swoje światło dzienne.

W przypadku księżniczki zostanie to wybaczone, gdyż czytelnik poznający jej losy nie wytrwałby do końca i co ją trapi. Jean Sasson wspaniale rozwiązała ten problem w rozdziale.

Miłość do rodziny przezwyciężyła pokonać strach do problematyki krzywd. Księżna Sułtana podąża śladami księżnej Diany, a to stanowi doskonały przykład autorytetu ,że można zmienić los młodych dziewczynek. dziewcząt , kobiet dzięki wsparciu wszystkich kobiet na świecie.

Kobiety krzywdzone przez mężczyzn niech czują magiczną siłę wsparcia od nas, którzy rozumiemy ich trudne, a momentami trudne losy.

Z największą przyjemnością dołączam się do „kręgu kobiet” organizacji założonej 2002 r., która zachęca do pomocy pokrzywdzonym przez los wszystkich cierpiących kobiet.

Zrozumiały język przekazu, czytelna czcionka zamieszczona w tekście, interesujące dialogi przeprowadzone w kręgu najbliższej rodziny księżniczki Sułtany sprawiają, że chce się czytać i poznawać ją na nowo. Książka posiada miękką okładkę, 327 stron.

Każdy z czytelników odnajdzie siebie w księżniczce Sułtanie. Książkę tą można czytać w każdej porze roku. Gorąco polecam przeczytać tą książkę wydaną przez Wydawnictwo Znak Literanova.

Zdjęcie użytkownika
W kręgu księżniczki
2017.04.06 14:16
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

W kręgu księżniczki” jest książką opartą na faktach, o czym autorka informuje na pierwszych stronach. Jean Sasson zna osobiście główną bohaterkę - księżniczkę Sułtanę (oczywiście dane bohaterów zostały zmienione na potrzeby książki, ze względu na bezpieczeństwo), kobiety przyjaźnią się, a efektem tej przyjaźni jest trzecia już książka o Sułtanie.

Akcja książki toczy się w Arabii Saudyjskiej, gdzie mieszka księżniczka. Sułtana pochodzi z rodziny, która jest blisko spokrewniona z królem kraju. Wysoka pozycja społeczna księżniczki pozwala jej na prowadzenie beztroskiego pod względem finansowym życia. Jednak mimo bogactw, którymi dysponuje jej rodzina, Sułtana nie stała się zepsutą i obojętną na cierpienie kobietą. Jest wręcz odwrotnie, doświadczenia życiowe sprawiły, że jest buntownicza, nie zgadza się z obyczajami swojego kraju, który traktuje kobiety przedmiotowo i odmawia im większości praw. To właśnie dlatego Sułtana opowiedziała swoją historię Jean Sasson, chcąc zwrócić uwagę na prawa kobiet w Arabii Saudyjskiej i innych krajach arabskich. Marzy o reformach w swoim kraju, które pozwoliłyby znieść wiele zakazów związanych z życiem kobiet.

W prywatnym życiu stara się być wierna swoim ideałom, chociaż nawet jej - dobrze urodzonej księżniczce - również nie wolno wielu rzeczy. Mimo to próbuje ratować bite kobiety, zapobiegać zaaranżowanym ślubom i przeciwstawia się brutalnemu zachowaniu mężczyzn ze swojej dalszej rodziny. Oczywiście to działania na niewielką skalę, bo dotyczą zaledwie małej grupy ludzi, ale biorąc pod uwagę, że Arabia Saudyjska to kraj bardzo konserwatywny, gdzie kobieta nie może odejść od mężczyzny, który ją katuje, to nawet takie pojedyncze działania zasługują na uwagę i pochwałę. Jeśli teraz wydaje Wam się, że przeczytacie laurkę o kobiecie idealnej, to już Was uspokajam, Sułtana ma wiele wad i pewnie niektóre jej zachowania nie przypadną Wam do gustu. To nie zmienia faktu, że odwagi w wielu sytuacjach mógłby jej pozazdrościć niejeden mężczyzna. Ja kilkakrotnie przyłapałam się na tym, że pomyślałam, że to wcale nie taki wielki wyczyn powiedzieć, czy zrobić coś takiego, jak zrobiła Sułtana. A później zdałam sobie sprawę, że myślę jak osoba urodzona w kraju, gdzie kobieta ma znacznie więcej praw, gdzie może głosować, wychodzić sama do sklepu, jeździć samochodem, studiować, pracować i odejść od mężczyzny, który okazuje się tyranem. I wtedy sposób patrzenia na świat Sułtany całkowicie się zmienia, jej na pozór drobne protesty i zachowania nagle stają się przejawem ogromnej odwagi. Oczywiście Sułtana nie odnosi samych sukcesów i nie ratuje każdej kobiety, która potrzebuje pomocy. To niestety niemożliwe, a każda porażka jest dla niej trudna i bardzo ją przeżywa.

Wydarzenia, o których czytamy w książce przypadają na końcówkę lat 90. XX wieku, na końcu książki Sułtana wspomina o śmierci księżnej Diany (1997 rok).

Dla kogo jest ta książka? Dla osób, które interesują się kulturą krajów arabskich, losami kobiet, chcą dowiedzieć się jak żyje się w miejscu, gdzie obowiązują zupełnie inne obyczaje. Jean Sasson ma na swoim koncie wiele książek, myślę, że osoby, który czytały którąś z nich, znają jej styl i dość dobrze wiedzą, czego się spodziewać. Jednak jeśli nie znacie żadnej z książek autorki, nic się nie martwcie, spokojnie możecie zacząć od tej. Chociaż jest to trzecia już książka o Sułtanie, to nawet nie czytając dwóch poprzednich, możecie zabrać się za czytanie “W kręgu księżniczki”. Jean Sasson ma przyjemny w odbiorze styl, pisze w sposób, który dobrze i szybko się czyta. Z racji tego, że nie jest to typowa powieść, nie ma wyraźnej fabuły, która toczyłaby się w wyznaczonym celu. Jednak mimo to najnowsza książka autorki jest godna polecenia.

Zdjęcie użytkownika
Powrót Sułtany
2017.04.04 11:46
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

Od lat darzę ogromną sympatią bohaterkę cyklu książek Jean Sasson, Sułtanę i opowieści o jej losie. To od pierwszego tomu tej historii, wydanej w Polsce wiele lat temu, zaczęła się moja fascynacja światem Bliskiego Wschodu i kulturą muzułmańską. Zawsze więc cieszy mnie kolejna część tej „sagi” opisującej jej życie i historie innych kobiet, którym pomaga. I choć wydany ostatnio tom - „Sekrety księżniczki”, pozostawił po sobie pewien niedosyt i – co tu kryć – poczucie, że nic więcej nie ma tu do dodania, nagle otrzymujemy kolejną, świeżą wydawałoby się opowieść. Dodam, że ta, mimo moich początkowych obaw, wraca do poziomu znanego z poprzednich części. I jest ku temu powód. Bo to jest poprzednia część. „W kręgu księżniczki” jest wznowieniem wydawniczym 3 tomu cyklu „Księżniczka”, który ukazał się już na polskim rynku kilkanaście lat temu.

Sułtanę zastajemy na początku opowieści w momencie jej życia, który już nieco znamy ze wszystkich poprzednich części. Jej syn jest niemal dorosły, córki to wciąż nastolatki. Maha zdradza już znane później feministyczne poglądy, Amani również słynie już ze swojej pobożności i lekkiego „świra” na punkcie losów zwierząt. Obie córki Sułtany dokładają jej wielu trosk. A co najlepiej pomaga na troski? Zakupy! Tak jak w poprzednich częściach opowieści, mamy okazję poznać szczegóły wielkiej rozrzutności saudyjskiej rodziny królewskiej. To co należy jednak docenić w naszej bohaterce to jej szczerość i samokrytycyzm. Wodzi doskonale jak płytka i niezdrowa jest ta konsumpcyjna egzystencja. Jak kobiety leczą swój brak wolności całkowitym zapomnieniem w zakupach i ekstrawagancjach. Sułtana nie szczędzi też słów krytyki całej swojej rodzinie i ustrojowi Państwa, dostrzega dokładnie potrzebę zmian. Wie, że jeśli ich zabraknie, Arabia Saudyjska popadnie w kłopoty na fali fanatycznego ekstremizmu przetaczającego się przez Bliski Wschód.

Księżniczka traktuje tę część opowieści jak spowiedź o własnym dojrzewaniu i przełomie. Gdy z rozpieszczonej żony bogatego męża przeistacza się w kobietę, którą już poznaliśmy – w działaczkę na rzecz kobiet. Jak to się stało? Otóż Sułtana musiała sama boleśnie upaść, aby znaleźć w sobie siłę do działania. Aby przeistoczyć swoje niewiele znaczące życie wypełnione zakupami w misję. A przyczyną tego wszystkiego okazała się słabość całkowicie zabroniona w islamskim świecie. Alkohol. Sułtana ma problemy z piciem. Sułtana wypełnia swe puste, niespełnione życie wyskokowymi napojami. I w chwili gdy nałóg niemal ją pogrążą i sprawia, ze może stracić wszystko – męża, dzieci, dom, rodzinę i szacunek - zachodzi w niej przemiana. Sułtana zaczyna działać na rzecz skrzywdzonych arabskich kobiet. Powstaje krąg księżniczki, w którym każda kobieta otrzyma wsparcie i możliwą pomoc.

Arabia Saudyjska to kraj, gdzie możesz pomóc cierpiącemu zwierzęciu, ale kobieta cierpiąca w domu męża czy swego właściciela jest poza zasięgiem pomocy. Nikt nie wtrąci się w prywatne rodzinne sprawy, nawet jeśli ktoś jest bity, gwałcony, prześladowany. Arabia Saudyjska to kraj, gdzie morze kobiet potrzebuje pomocy. I tę pomoc, konspiracyjnie, po cichu, próbują im okazywać bardziej uprzywilejowane ale wciąż tak samo zniewolone przez zasady kobiety z rodziny panującej, pod wodzą Sułtany. A jest to kobieta na tyle silna, że własną słabość potrafi przekuć w coś niezwykle dobrego dla innych.

Polecam gorąco „W kręgu Księżniczki” każdemu, kto fascynuje się Bliskim Wschodem”, nie tylko tym, którzy zaznajomili się już wcześniej z rodziną Sułtany. Książka ta z pewnością jest dynamicznym powrotem do najlepszych opowieści Jean Sasson o Arabii Saudyjskiej. Jednak każdemu, kto chciałby poznać pełne losy bohaterki, polecam gorąco wcześniejszą lekturę tomów „ Księżniczka” i „Córki księżniczki Sułtany”. Może doczekamy się wkrótce wznowienia na polskim rynku również tych dwóch tomów, choć i stare wydanie bywa jeszcze dostępne w księgarniach.

Zdjęcie użytkownika
Inny świat...
2017.04.01 23:21
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

Sułtana to kobieta, która bardzo chciałaby zmienić życie Saudyjek. Urodziła się jako księżniczka w bogatym pustynnym kraju, ale to nie daje jej stuprocentowej pewności, że nic jej nie grozi. Kobiety w jej kraju nie są traktowane na równi z mężczyznami – delikatnie mówiąc – a ona sama nie może się z tym pogodzić.

W kręgu księżniczkiJean Sasson rozpoczyna się od wieści o kolejnym małżeństwie w rodzinie Sułtany. Przyszła żona jest przerażona . Bratanica Sułtany jest przeciwna swemu małżeństwu, ale czy może coś powiedzieć? Może. Jednak to nic nie zmieni, bo prawie żaden mężczyzna nie liczy się z jej zdaniem. W końcu jest tylko kobietą. W dodatku jako 21-letnia niezamężna dziewczyna, jest już w pewnym sensie hańbą dla rodziny. Jej bezwzględny ojciec postanawia naprawić ten błąd i znaleźć jej męża. Munira w przyszłości chciała pomagać niepełnosprawnym kobietom, a tymczasem jej życie staje pod wielkim znakiem zapytania. Jakby tego było mało, jej przyszły mąż jest od niej o wiele starszy. Czy może liczyć na szacunek z jego strony? Mocno wątpliwe, z uwagi na jego oczekiwania wobec kobiet.

W kręgu księżniczki” to trzeci tom cyklu, opowiadający o życiu kobiet zniewolonych przez mężczyzn. Sułtana wciąż nie potrafi sobie poradzić z okropnym traktowaniem kobiet i chciałaby to zmienić. Nie bardzo jednak wie, jak się do tego zabrać. Nieśmiało próbuje swych sił, ale jej wysiłki mają różne skutki. Jednak Sułtana znacząco skupia się na swej bratanicy, którą dzieli tylko 10 dni od wyjścia za mąż. Jej przyszły mąż to okrutny człowiek, dlatego starania głównej bohaterki są tym większe.

Już od pierwszej strony akcja ruszyła z kopyta i nie potrafiłam się oderwać. Byłam strasznie ciekawa, co się stanie z młodziutką Munirą. W dodatku styl pisania wywoływał we mnie wiele emocji. Chciałam zwolnić i spróbować zrozumieć, ale akcja pędziła do przodu. Wiele słów szokowało, a jeszcze więcej przerażało. W pewnym momencie po prostu dałam się porwać w mentalną podróż. Wróciłam z niej bardzo szybko i wiem jedno – nigdy nie chciałabym się w znaleźć Arabii Saudyjskiej.

Książka wywarła na mnie olbrzymie wrażenie. Nie wyobrażam sobie żyć w Arabii Saudyjskiej, gdzie najpewniej byłabym sprowadzona do roli niewolnicy, którą w każdej chwili można pobić, sprzedać czy zabić. Niestety książka należy do literatury faktu i nie pomija nawet brutalnego gwałtu, który jest tam na porządku dziennym. Za gwałty na nieletnich u nas idzie się do więzienia, a tam… dzień jak co dzień.

Uważam, że tę książkę – jak i poprzedzające ją książki – powinna przeczytać każda kobieta, a zwłaszcza ta, która zakochała się w mężczyźnie wyznającym islam. Oczywiście nie każdy jest zły, ale wielu z nich po ślubie zmienia się nie do poznania i sprowadza żonę do roli niemalże przedmiotu. Niejedna się już o tym boleśnie przekonała.

Jean Sasson po raz kolejny uchyla czytelnikom rąbka tajemnic, nie szczędząc nawet tych najbrutalniejszych praktyk. Książka godna polecenia. Sięgnijcie po nią, bo naprawdę warto.

Zdjęcie użytkownika
Pieniądze szczęścia nie dają?
2017.04.01 22:49
Ocena:
4,0
Star2Star2Star2Star2Star0

Trzeci tom opowieści Sułtany nieco mnie zaskoczył, ponieważ ukazuje tę nieziemsko bogatą saudyjską księżniczkę w zupełnie innym świetle. Otóż I tom "Łzy Księżniczki" opowiada przede wszystkim o tragicznej sytuacji wielu kobiet w Arabii Saudyjskiej i szlachetnej postawie Sułtany, która zajmuję się ratowaniem swoich rodaczek z opresji. Natomiast w III tomie ta arabska księżniczka odkrywa przed nami swoje słabości. Oczywiście znów pojawiają się wstrząsające historie uciemiężonych kobiet, dla których codziennością są gwałty, przemoc, pogarda i strach, jednak na pierwszy plan wysuwają się problemy Sułtany, która nie radzi sobie ze sobą i ociera się o depresję i alkoholizm. Pieniądze szczęścia nie dają...

Bohaterka ma niezwykły dar do pakowanie się w kłopoty, z czego wynikają niezwykłe, często dramatyczne ale i przezabawne historie.

Książka napisana przestępnym językiem i w przyjemnym stylu, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko. Wciągająca fabuła sprawia, że niecierpliwością czekamy, co wydarzy się na kolejnych stronach...

Zdjęcie użytkownika
Warto przeczytać – szczerze polecam!
2017.04.01 21:56
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

W kręgu księżniczki” to kolejna literacka propozycja Jaean Sasson, która warta jest szczególnej uwagi. Sułtana, saudyjska księżniczka, opowiada prawdziwe historie muzułmańskich kobiet żyjących w świecie zdominowanym przez mężczyzn. „Bóg po to obdarzył kobiety przebiegłością, by mogły knuć intrygi. To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn” – stwierdza Sułtana. Niemniej nie wszystkie kobiety mają siłę i możliwości, by walczyć o swoją godność, wolność i zdrowie… Jak się okazuje, poniewierane i katowane przez swoich mężów są nawet przedstawicielki królewskiego rodu. Kobiety muzułmańskie bardzo często spotykają się z przejawami dyskryminacji na różnych płaszczyznach życia – społecznej, ekonomicznej, politycznej, obyczajowej. Sułtana, mimo swoich ograniczeń, stara się pomóc tym uciemiężonym na różne możliwe sposoby. Jednocześnie w książce ukazana jest w sposób bardzo realistyczny – jako przedstawicielka najbardziej wpływowego w kraju rodu na swoje słabości i nie kryje ich.

Warto przeczytać – szczerze polecam!

Zdjęcie użytkownika
W kręgu ksieżniczki
2017.03.30 15:39
Ocena:
4,0
Star2Star2Star2Star2Star0

Dla większości współczesnych kobiet żyjących w Polsce, Europie i krajach Zachodu wolność osobista jest czymś naturalnym. Podstawowe prawa człowieka przysługujące każdej z nas są tak samo oczywiste jak to, że w dzień świeci słońce, a nocą na niebie pojawia się księżyc. Tymczasem jesteśmy wielkimi szczęściarami. Mamy lżej lub ciężej, ale jesteśmy paniami naszego życia. Niestety wolność, wybór, swoboda to luksus, który dla wielu kobiet wciąż pozostaje tylko w sferze marzeń.

W świecie Sułtany

„My Saudyjski, niepodzielnie rządzimy jedynie własnymi duszami, i to tylko dlatego, że dotychczas żaden mężczyzna nie wymyślił sposobu, jak je ujarzmić”.

Największym plusem „W kręgu księżniczki” jest bez wątpienia fakt, że czytelnik czuje się jakby dołączył do kameralnego grona, które przekracza złote bramy saudyjskich pałaców. Mamy niepowtarzalną okazję z bliska przyjrzeć się zwykłemu-niezwykłemu życiu najbogatszych ludzi na świecie.

Prosta narracja, od której bije szczerość narratorki sprawia, że lektura szybko mnie pochłania. Sułtana opowiadająca o życiu swoim i wielu tamtejszych kobiet ujmuje prawdziwością. Nie jest to jednak osoba idealna. Z jednej strony bardzo niezależna, charakterna, troskliwa i wrażliwa. Z drugiej strony ma typowo ludzkie słabości: problem alkoholowy, często więcej mówi niż robi, czasem przypomina duże rozpieszczone dziecko, chwilami jest niezwykle irytująca. To wszystko jednak tworzy obraz kobiety żywej, prawdziwej, z krwi i kości.

Muszę też przyznać, że osoba Sułtany zaskoczyła mnie swoją postawą. Choć sama wiodła pod wieloma względami bajkowe życie u boku dobrego męża nie była obojętna na ból i krzywdę innych kobiet. Niektórym chciała pomóc, innym pomogła. Utworzyła nawet tzw. krąg księżniczki by wraz ze wszystkimi zaprzyjaźnionymi kobietami nieść pomoc innym kobietom w trudnej sytuacji.

Pogrzebane żywcem

„Miałyśmy potwornego pecha, bo przyszłyśmy na świat w kraju, w którym kobiety zmusza się do chodzenia w czarnych całunach”.

Odgraniczone od zewnętrznego świata kwefami, żyjące w złotych klatkach, zależne od swoich mężów. Warte o tyle coś, o ile mają dobrą pozycję społeczną lub są młode i piękne. Niedocenione z racji tego, że są po prostu kobietami. Bez prawa do zabierania głosu. Traktowane niczym żywe zabawki seksualne. Doświadczające na własnej skórze, jak bardzo okrutny może być mężczyzna, który tu jest panem życia i śmierci kobiety.

Córka zmuszona przez ojca do małżeństwa z jego okrutnym przyjacielem. Czternastoletnia służąca brutalnie zgwałcona przez trójkę młodych mężczyzn. Prywatny harem z młodymi kobietami przetrzymywanymi wbrew swojej woli. Te historie zatrważają…

Sułtana, nasza przewodniczka po tym świecie, miała wyjątkowe szczęście. Poślubiła mężczyznę, którego sama zaakceptowała, i który okazał się być dla niej dobry. Tylko, że jej los zdaje się być wyjątkiem potwierdzającym regułę. Saudyjska księżniczka jest jednak tego świadoma.

W kręgu księżniczki

Czy kobieta w świecie surowego systemu hołdującemu tradycji i obyczajom pozwalającym na wszystko mężczyźnie, a kobiecie odmawiającego podstawowych praw, może cokolwiek zmienić? Jak pokazuje opowieść nie jest to proste. Chwilami przypomina to syzyfową pracę. Ma się wrażenie, że Sułtana nie jest zdolna do czynów, które naprawdę mogą realnie zmienić życie jakiejkolwiek kobiety. Z drugiej strony nie oceniałam jej surowo, urodziła się i wychowała w kulturze dyktatu mężczyzn. W tym świecie jedno głośne „nie” czy nawet maleńki gest wymagają odwagi. Wszystko jest znaczące jeśli realnie wpływa na poluzowanie niewolniczych kajdan. Inną kwestią jest to czy mężczyźni posiadający tak władczą i uprzywilejowaną pozycję pozwolą na realną zmianę statusu kobiet (?). Dodam jeszcze, że książka w oryginalne ukazała się w 2000 roku, czyli 17 lat temu… Można więc zobaczyć czy i jakie zmiany zaszły na przestrzeni tych lat w życiu saudyjskich kobiet.

W moim odczuciu książka Jean Sasson to przede wszystkim smutna opowieść o zniewolonych na najróżniejsze sposoby kobietach żyjących w Arabii Saudyjskiej, ale i historia, która daje okazję do refleksji nad własną wolnością oraz wolnością kobiet ogólnie. Nie ma tu mocnej narracji, opowieść poprowadzona jest dość bezpiecznie, delikatnie i zachowawczo. Za to prawdziwie, co mnie ujęło. Lekka, przyjemna lektura na jeden wieczór. Polecam w szczególności kobietom zainteresowanym sytuacją płci pięknej w Arabii Saudyjskiej.

Zdjęcie użytkownika
Bez większych emocji...
2017.03.30 11:05
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

To moje pierwsze spotkanie z księżniczką Sułtaną. Choć "W kręgu księżniczki" stanowi III część cyklu, to można ją przeczytać nie znając poprzednich historii...

Świat księżniczki Sułtany ogromnie różni się od naszego świata. Bardzo często nasuwała mi się myśl "kto bogatemu zabroni"... No bo, czy wyobrażacie sobie wydanie 400 tyś dolarów w czasie jednych zakupów (i nie był to zakup domu, czy też samochodu)??

Albo wyprawę na "biwak" z tak ogromnym zapleczem, że właściwie bardziej kojarzy się to z luksusowym wypoczynkiem niż biwakiem na pustyni??

Albo ptaki uwięzione w klatkach zawieszonych na drzewie, aby ich śpiew przybliżał nam warunki panujące w raju??

Jednak ja nigdy nie zamieniłabym się z księżniczką... Kobiety żyjące w Arabii Saudyjskiej bardzo często są jak te ptaki w zamkniętych klatach. Mają znikomy wpływ na własne życie i ich los zależy przede wszystkim od mężczyzn...

Książkę czyta się szybko, gdyż autorka używa prostego języka. Niestety dotyczy to nawet sytuacji, które opisują dramatyczne losy saudyjskich kobiet... Książka nie wzbudziła u mnie większych emocji...

Zdjęcie użytkownika
W innej kulturze
2017.03.20 17:13
Ocena:
4,0
Star2Star2Star2Star2Star0

To już trzecia książka opisująca losy księżniczki Sułtany.Jej dzieci są już dorosłe,ale problemy wcale nie mniejsze.Okazuje się,że wielkie bogactwo nie gwarantuje szczęścia.Zdarzają się w życiu sytuacje,kiedy nie pomogą nawet pieniądze.A te są niewyobrażalne.Jedne zakupy w Nowym Jorku-388 tysięcy dolarów,wyprawa na pustynię-z własnymi wannami,ubikacjami i tysiącem butelek wody Evian.Sułtana opływa w luksus,ale stoi na skraju alkoholizmu.Nie może się pogodzić z niesprawiedliwością,spotykającą kobiety w jej kraju.Jednocześnie ma świadomość,że niewiele może zdziałać.

Książkę czyta się lekko i przyjemnie,mimo,że dotyka ona trudnych problemów,dla nas odległych i egzotycznych.Pozwala jednak uświadomić sobie jakie mamy szczęście,żyjąc w innym kraju i innej kulturze.

Zdjęcie użytkownika
Życie w złotej klatce
2017.03.19 18:02
Ocena:
5,0
Star2Star2Star2Star2Star2

Jean Sasson opowiada nam historię z perspektywy księżniczki Sułtany Al Su'ud, która należy do saudyjskiej rodziny królewskiej. Jest osobą niezależną i o nieugiętym charakterze. Marzy o tym, by życie kobiet w jej kraju uległo poprawie. Jednak nie jest to proste, w kraju zdominowanym przez mężczyzn.

Sułtana jako jedna z nielicznych saudyjskich kobiet, wyszła za mąż z miłości. Jej ukochany Karim, to człowiek dobry i wyrozumiały. Szanuje swoją żonę, oraz wspiera ją w jej działaniach.

Pewnego dnia kobieta dowiaduje się, że jej ukochana siostrzenica wychodzi za mąż. Munira ma wyjść za mąż wbrew swojej woli za o wiele starszego od siebie mężczyznę. Sułtana nie zgadza się na to i pragnie nie dopuścić do tego ślubu. Jednak gdy jej siostry nie chcą okazać jej wsparcia, kobieta rezygnuje. Niepowodzeniem kończy się również próba wydostania uwięzionych kobiet z haremu jej kuzyna. Księżniczka wkrótce się załamuje i wpada w depresję. Coraz częściej sięga po kieliszek, by zapomnieć o swoim gniewie i bezsilności. Dopiero rodzinny wyjazd na pustynie zmienia nastawienie kobiety. Czy Sułtanie uda się znów stanąć na nogi i czy odnajdzie swoją siłę?

Kiedyś namiętnie czytałam takie książki i ucieszyła mnie propozycja zrecenzowania tej powieści. Sułtana prowadzi nas przez bogate życie saudyjskiej rodziny królewskiej. Świat pełen przepychu i nieograniczonych możliwości. Jednak to nadal świat w którym rządzą mężczyźni, a kobieta jest mniej warta od bydła. Księżniczka pokazuje nam, że nieważne czy jesteś biedna, czy bogata, to i tak obowiązują Cię te same ograniczenia. Nie możesz pracować, prowadzić auta. Nie masz prawa decydować o swoim życiu, a tym bardziej myśleć. Jedynym Twoim prawem, a wręcz obowiązkiem jest zgadzanie się z każdą decyzją mężczyzn.

Bardzo wzruszył mnie list Muniry, w którym pisała, że odebrano jej życie i radość. Był bardzo przygnębiający i ukazał jak łatwo można odebrać komuś cząstkę samego siebie. Szczerze mówiąc, to nie dziwię się, że w takim świecie wiele kobiet postanowiło targnąć się na swoje życie, lub uciec w alkohol. Myślę, że ja sama bym psychicznie nie wytrzymała w takim kraju, z takimi zasadami.

Nie jest to opowieść o działaniach Sułtany na rzecz kobiet. Bardziej pokazuje nam obraz ich sytuacji, oraz tego przez co muszą przechodzić. Dowiemy się również sporo o polityce Arabii Saudyjskiej i sposobu wymierzania kar.

''W kręgu księżniczki'' czyta się łatwo i szybko. Główna bohaterka jest czasem irytująca i momentami sprawiała wrażenie hipokrytki, ale w swoich działaniach kierowała się dobrem innych. Wielką przyjemność sprawiało mi czytanie relacji Sułtany z jej siostrą Sarą, czy mężem Kerimem. Powieść pokazuje nam, że chociaż większość mężczyzn, to brutale nie mający za grosz szacunku do kobiet, to jednak zdarzają się mężczyźni którzy są dobrzy. Zabrakło mi tu jednak większej ilości emocji. Owszem były, ale oczekiwałam ich więcej. Jednakże uważam, że książka jest warta przeczytania. Sama mam wielką ochotę poznać wcześniejsze losy Sułtany i jej kraju. Niedługo chętnie zaopatrzę się w poprzednie książki o niej.

Na koniec chciałabym przekazać coś kobietom. Kochane, cieszcie się z tego co macie. Jesteśmy wolnymi kobietami, które mogą wyrażać swoje zdanie. Możemy robić o wiele więcej rzeczy niż nawet żyjąca w bogactwie księżniczka. Doceniajcie to każdego dnia.

Dodaj swoją ocenę i opinię o „W kręgu księżniczki”

Twoja ocena
Star0Star0Star0Star0Star0
0,0
Star2Star0Star0Star0Star0
1,0
Star2Star2Star0Star0Star0
2,0
Star2Star2Star2Star0Star0
3,0
Star2Star2Star2Star2Star0
4,0
Star2Star2Star2Star2Star2
5,0
Wróć do góry